Uczniowie litewscy mieli do wyboru dwa tematy. Pierwszy: Opisz dobre i złe przeżycia podczas przebywania z dziećmi odwołując się do podanych fragmentów tekstu Vandos Juknaites pt. "Zdradzić się głosem". Drugi temat brzmiał: Opisz więzi między przyrodą a człowiekiem w poemacie Antanasa Baranauskasa pt. "Borek Oniksztyński" odwołując się do podanych fragmentów utworu. Uczniowie deklarowali, że wybierali oba tematy.

Reklama

Maturzystka Sylwia Kubilis powiedziała PAP, że według niej tematy nie były trudne. Wszystko zależy od przygotowania i tego, co komu pasuje w literaturze - zaznaczyła.

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Puńsku Irena Marcinkiewicz podsumowując maturę powiedziała, że egzamin z języka litewskiego jest obowiązkowy i bardzo ważny szczególnie dla osób, które wybierają się na studia na Litwie. Jak poinformowała, 4 z 32 maturzystów zdaje także egzamin rozszerzony - to osoby, które wybierają się na studia humanistyczne.

Liceum litewskie w Puńsku istnieje od ponad 50 lat. Dotąd mieściło się w budynku szkoły podstawowej. Od ponad roku ma własną siedzibę. Wszystkie przedmioty w liceum - oprócz polskiego, historii i geografii - są wykładane po litewsku.

Szacuje się, że w Polsce mieszka kilkanaście tysięcy Litwinów, z czego większość w powiecie sejneńskim w województwie podlaskim. Największe skupiska Litwinów znajdują się w gminach Puńsk i Sejny. Podczas spisu powszechnego ludności w 2002 roku do narodowości litewskiej przyznało się 5,8 tys. osób.