>>> Matura bez bólu na Facebooku. Polub, a nic Cię nie ominie >>>

Podczas egzaminu maturzyści zdający egzamin na poziomie podstawowym musieli rozwiązać 14 zadań - test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu "Wikipedia, czyli jeszcze nigdy..." Stanisława Bajtlika opublikowanego w "Tygodniku Powszechnym".

Reklama
Arkusz maturalny z polskiego
pobierz plik

Przykładowe odpowiedzi przygotowała dr Anna Tramer, nauczyciel w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego STO w Katowicach oraz nauczyciel akademicki (Uniwersytet Śląski, WSZOP w Katowicach).

Maturzyści musieli także napisać wypracowanie; mieli do wyboru dwa tematy. Jeden z nich brzmiał: Wyjaśnij symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując przytoczony fragment III części +Dziadów+ Adama Mickiewicza. Zwróć uwagę na postać Nowosilcowa i postawy innych bohaterów wobec niego. Zamieszczony fragment to scena balu u Senatora, w której występuje grupa Nowosilcowa i towarzystwo stolikowe.

Drugi z tematów to: Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach +Lalki+ Bolesława Prusa i +Ludzi bezdomnych+ Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek". Fragment "Lalki" przedstawia nastawienie Izabeli do życia, w którym chciała ona widzieć "wieczną wiosnę". Fragment "Ludzi bezdomnych" to zapiski z dziennika prowadzonego przez Joannę na temat trudu i sensu jej pracy wśród biedoty.

Maturzysta może z egzaminu na poziomie podstawowym otrzymać maksymalnie 70 punktów: 20 pkt. za zadania odnoszące się do tekstu na temat Wikipedii i 50 pkt. za tekst własny na jeden z wybranych tematów.