W związku z epidemią koronawirusa od 12 marca do 26 kwietnia zajęcia stacjonarne w szkołach są zawieszone; od 25 marca szkoły mają obowiązek kształcenia na odległość. Terminy egzaminów zewnętrznych: egzaminu ósmoklasisty i maturalny zostały przełożone, a nowe terminy mają być podane co najmniej na trzy tygodnie przed ich przeprowadzeniem.

Reklama

Dziś ponad podziałami chcemy - jako stacja ogólnopolska - dołożyć swoją cegiełkę i pomóc uczniom szkół średnich w możliwie jak najlepszym opanowaniu materiału. Wierzę, że oddając antenę Metra na lekcje, które nazwaliśmy "Korki.tv", damy młodzieży realne wsparcie. "Korki.tv" będą realizowane przez samych nauczycieli w domowych warunkach. Skupimy się przede wszystkim na tegorocznych maturzystach, bo oni obecnie są w najtrudniejszej sytuacji - mówi cytowany na stronie internetowej Metro.tv szef kanału Metro Maciej Świerzawski.

Zajęcia emitowane będą od poniedziałku do piątku w godzinach 11.30–13.00. Podzielone zostaną na trzy bloki przedmiotowe.

W pierwszym dniu - w środę - pierwszy z bloków będzie poświęcony powtórzeniu i utrwaleniu zagadnień z matematyki, drugi - z polskiego, trzeci - z języka angielskiego (najczęściej wybieranego przez maturzystów języka obcego). W kolejnych dniach dojdą zajęcia z biologii i historii (na stronie internetowej Metro.tv udostępniony został program zajęć do końca kwietnia, na kolejne dni jest w przygotowaniu).

Materiały dla uczniów emitowane przez Metro opracowywane są zgodnie z obowiązującą podstawą programową oraz wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Reklama

Pomysł projektu zrodził się z chęci wsparcia uczniów. Dzięki sieciom współpracy nauczycieli, w których działam i które tworzę, zebraliśmy grupę edukatorów - autorów lekcji, którzy z chęcią podzielą się wiedzą i doświadczeniem – mówi cytowana w informacji o projekcie Oktawia Gorzeńska, członek inicjatywy społecznej "Wiedza. Innowacja. Edukacja. Motywacja". W.I.E.M. jest współorganizatorem projektu.

Lekcje w "Korki.tv" poprowadzi m.in. anglistka Ewa Drobek - ubiegłoroczna laureatka konkursu "Nauczyciel Roku Języka Angielskiego BAS", należąca do grupy Superbelfrzy RP, do której należą aktywni, kreatywni i zainteresowani rozwojem oraz dzieleniem się wiedzą z innymi nauczyciele. Matematyką zajmie się Krzysztof Chojecki, twórca kanału edukacyjnego "NaszaNauka" z matematyki na YouTube, pomysłodawca projektu edukacyjnego "Pi-stacja Matematyka".

Metro to stacja telewizyjna dostępna w naziemnej telewizji cyfrowej oraz w sieciach kablowych i na platformach satelitarnych. Telewizja METRO produkowana jest przez Green Content, należący do Discovery Networks.

Projekt edukacyjny - adresowany do uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej oraz szkół średnich - od kilku tygodni na kilku naziemnych stacjach nadaje również Telewizja Polska.