Zespół
mgr inż. Piotr Prochor, dr hab. inż. Eugeniusz Sajewicz prof. nzw. w PB

Istota wynalazku

Każda osoba stająca przed koniecznością nabycia elektrycznego wózka inwalidzkiego ma do wyboru szeroki asortyment modeli. Dokonanie odpowiedniego wyboru stanowi często duży problem ze względu na znaczną ilość modeli oferowanych przez producentów. Elektryczne wózki inwalidzkie w dzisiejszych czasach charakteryzują się dużą masą, która często przekracza 100 kg. Inną wadą większości rozwiązań jest brak możliwości ich złożenia m.in. w celu ich przetransportowania. Te dwie cechy powodują, że elektryczny wózek inwalidzki o w/w cechach najczęściej ogranicza użytkującą go osobę niepełnosprawną do poruszania się na małym obszarze (głównie w okolicy zamieszkania).

Istotą wynalazku jest elektryczny wózek inwalidzki z możliwością składania. Celem autorów było zaprojektowanie takiego urządzenia, które charakteryzowałoby się większą funkcjonalnością niż istniejące rozwiązania m.in. przez rozwiązanie wcześniej opisanych problemów. Rama zaprojektowanego wózka umożliwia łatwe złożenie go do formy transportowej. Dodatkowo przez zastosowanie prostych mechanizmów i odpowiednich akumulatorów charakteryzuje się on niewielką masą. Obie te zalety powodują, że osoba niepełnosprawna jest w stanie w łatwy sposób przewozić urządzenie umożliwiające jej codzienną lokomocję np. w bagażniku samochodu, czy tez innych środkach transportu. Dzięki temu niepełnosprawność nie jest przyczyną ograniczenia do danego miejsca zamieszkania i osoba użytkująca zaprojektowany wynalazek jest w stanie m.in. rozwijać swoje hobby jak np. podróżowanie. Sam sposób składania jest niezwykle prosty i składa się z 6 prostych ruchów: złożenie podnóżka, złożenie części górnej oparcia, złożenie podłokietników, odblokowanie przegubów ramy, lekkie uniesienie części tylnej wózka do góry i ostatecznie popchnięcie do przodu siedziska w celu ostatecznego złożenia urządzenia. Inną zaletą wynalazku jest możliwość dostosowania wysokości podnóżka, kąta nachylenia podłokietnika i wysokości podłokietnika. Cechy te często nie występują lub są silnie ograniczone w modelach handlowych. Uwzględnione mechanizmy w zaprojektowanym urządzeniu, pozwalają na niemalże dowolne ich dostosowanie do preferencji użytkownika. Wpływa to na znaczący wzrost komfortu użytkowania, co jest niezmiernie istotne z punktu widzenia dłuższych podróży. Prostota mechanizmów nie tylko pozwala na łatwe korzystanie z wózka, ale również ułatwia ich ewentualną naprawę lub wymianę części składowych. Mechanizmy te obniżają także szacowany koszt całego urządzenia, przyczyniając się do zwiększenia jego dostępności dla każdego potrzebującego.

Wszystkie uwzględnione zalety powodują, że opisany wynalazek jakim jest elektryczny wózek inwalidzki z możliwością składania, może stanowić atrakcyjną ofertę dla mobilnej osoby niepełnosprawnej, która pragnie prostego i funkcjonalnego sprzętu do codziennej lokomocji.

Potencjał komercjalizacji

Potencjał komercjalizacyjny zaprojektowanego wynalazku jest niezmiernie wysoki. W prezentowanym elektrycznym wózku inwalidzkim z możliwością składania uwzględniono zastosowanie prostych mechanizmów oraz w znacznej ilości elementów handlowych, łatwo i tanio dostępnych w odpowiednich wytwórniach na całym świecie. Zabieg ten sprzyja możliwości rozpoczęcia szybkiej produkcji dla ewentualnego producenta, bez konieczności modernizacji posiadanego przez niego parku technologicznego.

Rozwój Internetu w ostatnich czasach przyczynił się do wzrostu zainteresowania podróżami, czy też innymi tematami, które wymagają przemieszczania się pasjonatów. Osoby niepełnosprawne również powinny mieć możliwość rozwijania swojego hobby, co umożliwia zaprojektowany wynalazek. Z tego względu powstaje naturalna potrzeba, która może być zapewniona przez prezentowane urządzenie, dzięki czemu będzie ono stanowić atrakcyjną ofertę na rynku elektrycznych wózków inwalidzkich.