Zespół
Mgr inż. Beata Piłat
prof. dr hab. Ryszard Zadernowski
dr inż. Jan Hołownia

Istota wynalazku

Przedmiotem wynalazku jest sposób otrzymywania liposomów z owoców rokitnika. Polega on na tym, że owoce rokitnika rozdrabnia się, dekantuje, a z wydzielonej frakcji soku owoców rokitnika oddziela się liposomy na wirówce przy prędkości obrotowej 2500-3000 obr/min przez 10-20 minut, a po minimum 5 godzinnym wymrażaniu oddziela zebrane w górnej części naczynia liposomy i suszy liofilizacyjnie lub mrozi się w temperaturze 15-35 oC.

Korzyści z zastosowania wynalazku

Uzyskane zgodnie z wynalazkiem liposomy zawierają w składzie kwas omega 7 – kwas palmiooleinowy. Jest to kwas tłuszczowy rzadko występujący w naturalnym środowisku. Jest to jednonienasycony kwas tłuszczowy charakteryzujący się wysokim działaniem przeciwutleniającym. Kwasy z grupy omega 7 są źródłem składników odżywczych, chronią błony śluzowe, uzupełniają je i wspomagają regenerację. Liposomy rokitnika to także źródło substancji bioaktywnych m.in. karotenoidów tj. beta-karoten czyli prowitamina A oraz tokoferoli i steroli, aminikwasów egzogennych tj.: tyrozyna, lizyna, izoleucyna.

Potencjał komercjalizacji

Liposomy mogą służyć do wzbogacania produktów spożywczych, farmaceutycznych w lipofilne substancje biologicznie aktywne, gdzie główną substancją czynną jest kwas tłuszczowy z grupy omega 7, kwas palitoolienowy.