W kategorii Gimnazjum laureatką I miejsca została Karolina Sobczak z gimnazjum w Roźwienicy, w kategorii Szkoła Ponadgimnazjalna zwyciężył Konrad Buszewski z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu. Wśród studentów najlepsza okazała się Joanna Mitka, a spośród mieszkańców Jarosławia wygrała Marta Jodłowska-Hanasiewicz. Wśród laureatów znalazła się wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik, która zwyciężyła w kategorii Zaproszeni Goście.

Reklama

Zwycięzcy przez rok mogą posługiwać się honorowym tytułem "Jarosławskiego Mistrza Ortografii". Otrzymali też nagrody rzeczowe.

Tekst dyktanda przygotowali pracownicy naukowi Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy również przez prawie cztery godziny sprawdzali i poprawiali prace.

Startujący zmagali się z dyktandem pt. "Bladoniebieska pustułka i sczerniała wrona w szaroburym lesie", w którym znalazły się takie wyrazy i wyrażenia jak: arcymiła pustułka, niezdrowa, różowa i niewyżęta dżdżownica, makroekonomia, megawatogodziny, Nadrenia Północna Westfalia, okamgnienie, ponadosiemdziesięcioletni kruk.

Dyktando zorganizowano w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. Elementem tegorocznych obchodów ogólnopolskich jest kampania społeczna "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

W tegorocznych Potyczkach Ortograficznych wzięli udział m.in. mieszkańcy miasta i powiatu jarosławskiego, kilkuosobowe reprezentacje ze wszystkich gimnazjów, szkół i placówek ponadgimnazjalnych z powiatu jarosławskiego, studenci, a także zaproszeni goście. Nie zabrakło reprezentacji szkół z innych powiatów regionu. W sumie rywalizowało ponad 220 osób.

"Celem Potyczek Ortograficznych jest motywowanie mieszkańców do nauki języka polskiego poprzez zabawę. Mamy nadzieję, że dyktanda te krzewią i promują poprawną polszczyznę, a także motywują do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych" - powiedział PAP współorganizator dyktanda, Bartłomiej Kordas.

Organizatorami V Jarosławskich Potyczek Ortograficznych byli: Zespół Placówek Oświatowo-Wychowawczych w Jarosławiu, jarosławska filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu i Miejski Ośrodek Kultury. Naukowy patronat nad dyktandem objął rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego.