Organizatorem kampanii jest Fundacja Edukacyjna "Perspektywy", działająca wspólnie z regionalnymi konferencjami rektorów, okręgowymi komisjami egzaminacyjnymi oraz kuratoriami oświaty.

Reklama

Podczas otwarcia Krakowskiego Salonu Maturzystów prof. Karol Musioł, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, podkreślił wagę edukacji wyższej we współczesnym świecie i życzył maturzystom trafnego wyboru kierunku studiów. Zachęcał ich: "Dołączcie do elitarnego grona studentów, bo dziś nowoczesne firmy oparte o nowe technologie szukają do pracy młodych, zdolnych i dobrze wykształconych ludzi".

"Przez Auditorium Maximum UJ przelewały się dzisiaj tłumy. Myślę, że w ciągu dwóch dni pobijemy zeszłoroczny rekord frekwencji, kiedy przyjechało do Krakowa około 20 tys. małopolskich uczniów" - mówi Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej "Perspektywy".

Kolejna odsłona Salonu Maturzystów odbędzie się 9 i 10 września w Poznaniu. Organizatorzy przewidują, że do końca września br. prawie co drugi polski maturzysta weźmie udział w spotkaniach z ekspertami OKE i odwiedzi stoiska ponad 200 uczelni prezentujących się na Salonie. "Ułatwi to maturzystom wypełnienie deklaracji, którą muszą złożyć do końca września, o wyborze dodatkowych przedmiotów na maturze" - mówi prezes Siwiński.

W klasach maturalnych liceów i techników rozpoczęło naukę ponad 370 tys. uczniów. Znakomita większość z nich przystąpi do matury w maju 2011 roku. Najwięcej w woj. mazowieckim, śląskim, wielkopolskim i małopolskim. Najmniej uczniów będzie zdawało maturę w woj. lubuskim i opolskim. Ponad 60% stanowić będą uczniowie liceów, około 30% techników, a kilka procent liceów profilowanych oraz liceów i techników uzupełniających.