Reklama

Ten przyjemny dla oka egzamin będą zdawać studenci Podyplomowych Studiów „Florystyka - sztuka układania kwiatów” organizowanych przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Podczas trwającego cały dzień egzaminu, który odbędzie się w pięknej scenerii Oranżerii Pałacu Wilanowskiego w Warszawie, każdy z trzydziestu uczestników egzaminu wykona po cztery prace dyplomowe. Studenci będą musieli zaprezentować swoje umiejętności układania dużych form kwiatowych pod wspólnym tytułem „Taniec z kwiatami”, wiązanek ślubnych, dekoracji na stół oraz małych bukietów. Z tematami prac studenci zapoznali się wcześniej, dlatego mogą przygotować odpowiednie konstrukcje i materiały. Prace będą oceniane przez ekspertów z zakresu florystyki. Jurorzy będą punktowali technikę wykonania, kompozycję (kolorystykę, dobór kwiatów, prezentację) oraz kreatywność, czyli pomysł na wykonywaną pracę.

Egzamin odbędzie się 3 września 2010 roku (piątek), w Oranżerii Pałacu Wilanowskiego w godzinach od 9 do 19. Publiczność będzie mogła podziwiać wykonane kompozycje w sobotę i niedzielę 4 i 5 września br., w Oranżerii Pałacu Wilanowskiego w godzinach od 10 do 18. W tym samym czasie będzie można oglądać kompozycje kwiatowe także w Sali Białej Pałacu w Wilanowie. Gościem honorowym wystawy będzie Pani Beata Tyszkiewicz. Uroczyste otwarcie wystawy w sobotę o godz. 12.00.

Organizowane przez Wydział Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu SGGW, Podyplomowe Studia „Florystyka - sztuka układania kwiatów” cieszą się coraz większą popularnością. Absolwenci tych studiów w większości zakładają własne firmy, pracują lub prowadzą renomowane kwiaciarnie. Według specjalistów, w ostatnich latach zainteresowanie rynku florystyką stale rośnie. Podyplomowe studia z florystyki trwają dwa semestry. Aby zostać ich uczestnikiem trzeba mieć ukończone studia wyższe. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu (10 zjazdów 3-dniowych). Program obejmuje 240 godzin, w tym 140 godzin zajęć praktycznych. Podczas zajęć studenci nabywają umiejętności aranżacji z roślin doniczkowych i układania kompozycji z kwiatów ciętych, przeznaczonych na różne okazje. Ponadto uczestnicy tych studiów uczą się prawidłowego kosztorysowania, przydatnego przy prowadzeniu własnej firmy.