Na uroczystość Ryszard Horowitz przybył z małżonką i synami. Było także wielu przyjaciół i znajomych twórcy. Zostały wygłoszone recenzje, m.in. Andrzeja Wajdy oraz Jacka Kurczewskiego. Swoim postrzeganiem twórczości Horowitza podzielił się ze zgromadzonymi gośćmi także Adam Michnik.

Reklama

Po wręczeniu tytułu Ryszard Horowitz opowiedział zgromadzonym o swoich zawodowych doświadczeniach i życiowych wyborach oraz o charakterystycznym dla niego podejściu do działalności artystycznej. Wspomniał, że gdyby przesłanką do tworzenia było "robienie kariery", to pewnie nie zaszedłby tak daleko. Zwrócił uwagę na ważną rolę wsparcia ze strony rodziny.

Ryszard Horowitz jest niezwykle barwną postacią. Jest jednym z najmłodszych ocalałych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Ukończył krakowskie Liceum Plastyczne, studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Od 1959 mieszka w Nowym Jorku. Studiował także w Pratt Institute, gdzie został przedstawiony Richardowi Avedonowi.

Horowitz pracował w Grey Advertising na stanowisku dyrektora artystycznego. W 1967 założył własną agencję fotograficzną. Dwa lata później powstały jego pierwsze prace, będące wynikiem pierwszych fotograficznych eksperymentów. W roku 1991 otrzymał nagrodę APA American Advertising Photographers za zdjęcie Birds II, które zostało uhonorowane mianem Zdjęcia Roku w kategorii efektów specjalnych.

Na uwagę zasługuje także słynny portret Jerzego Kosińskiego przekształcającego się w ptaka. Prace Allegory I, Metamorphosis, Peeling Ocean odzwierciedlają fascynację artysty procesem przekształcania się np. człowieka w ptaka, formy organicznej w ciecz.

Podczas uroczystości po raz pierwszy oficjalnie wystąpił Chór Akademii Sztuk Pięknych "Con Passione". "To był dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnej uroczystości" - powiedział dyrygent chóru Patryk Lehmann.

Chór cały czas się rozwija, w tej chwili trwa nabór nowych chórzystów. Mogą się zgłaszać zarówno studenci ASP, ale także osoby, które czują potrzebę śpiewania i wokalnego rozwoju. Chętni do przyłączenia się do chóru mogą umówić się na wstępne przesłuchanie pod numerem telefonu: 691 286 550.