Spotkanie zespoły zaplanowane jest na początku czerwca. W rozmowach mają wziąć udział także przedstawiciele Państwowej Inspekcji Pracy i Ministerstwa Finansów. Jest to chyba jedno z największych wyzwań od wielu lat. Dlatego nie może się odbyć bez rozmów ze związkowcami, bez rozmów z samorządami, które szkoły utrzymują, ale też ze specjalistami od prawa pracy - dodała.

Godziny nadliczbowe nauczycieli. Za co się należą?

Za co można dostać dodatkowe wynagrodzenie? Oto przykłady podane przez ZNP:

Reklama
  • uczestniczenie w posiedzeniu rady pedagogicznej
  • sprawdzanie prac klasowych
  • dyżur przed rozpoczęciem zajęć i w czasie przerw pomiędzy zajęciami na korytarzach szkolnych
  • konsultacje w ramach dostępności nauczyciela dla uczniów
  • przygotowanie do apelu
  • odpowiadanie na korespondencję mailową rodziców uczniów
  • zebranie dla rodziców
  • wycieczka klasowa
  • opracowanie zagadnienia na sprawdzian

Wyrok sądu ws. godzin nadliczbowych

W lutym Sąd Najwyższy uznał, że praca wykonywana przez nauczyciela ponad normę czasu określoną w Karcie Nauczyciela to godziny nadliczbowe w rozumieniu Kodeksu pracy. Ministerstwo Edukacji Narodowej czekało na pisemne uzasadnienie uchwały SN.

Nauczycielka, która złożyła pozew to anglistka w liceum, która była koordynatorką projektu wymiany zagranicznej uczniów. Domagała się wynagrodzenia za dodatkową pracę: m.in. przygotowanie uczniów do wyjazdu i zorganizowanie im podróży, wzięcie udziału w szkoleniu dla szkół uczestniczących w programie, pełnienie funkcji łącznika pomiędzy szkołą wysyłającą a przyjmującą i regularne komunikowanie się z nauczycielami ze szkoły przyjmującej.

Sądy obu instancji w części uwzględniły jej pozew i przyznały jej ponad 18,5 tys. zł wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych wraz z odsetkami. W tym kontekście wskazuje się też, że nauczyciele wypracowują godziny nadliczbowe wykraczające poza normę 40 godzin na tydzień, nie tylko realizując projekty edukacyjne, ale także na przykład przy organizacji i następnie na wyjazdach na szkolne wycieczki, czy na tzw. zielone szkoły.