Dziennik Gazeta Prawana logo

Podwyżki dla nauczycieli pod znakiem zapytania. Decyzja w rękach MEN

28 stycznia 2025, 13:26
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
szkoła, zajęcia, lekcje
Podwyżki dla nauczycieli pod znakiem zapytania. Decyzja w rękach MEN/shutterstock
W 2025 roku wynagrodzenia nauczycieli wzrosły o 5 proc., co odpowiada poziomowi inflacji. Jednak w planach są kolejne zmiany, które mogą znacząco wpłynąć na dalszy wzrost zarobków pedagogów. Propozycje obejmują m.in. nowe zasady dotyczące dodatków, nagród jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych. Jakie konkretne zmiany są rozważane?

W 2024 roku nauczyciele mogli liczyć na 30-procentową podwyżkę, natomiast w 2025 roku ich pensje wzrosły o 5 proc. Jest jednak możliwość dalszych podwyżek, co wynika z rozmów prowadzonych przez związkowców z MEN.

Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego "Forum-Oświata", w rozmowie z "Portalem Samorządowym" wskazał, że w 2025 roku może zostać wypracowane porozumienie dotyczące nowego systemu wynagradzania nauczycieli, opierającego się na przeciętnym wynagrodzeniu w gospodarce. Podkreślił również, że podwyżki dla większości czynnych zawodowo nauczycieli mogą wynikać z uwolnienia dodatku za wysługę lat z poziomu 20 proc.

Podwyżki dla nauczycieli pod znakiem zapytania. Decyzja w rękach MEN

Obecnie wynagrodzenie nauczycieli jest określane na podstawie kwoty bazowej, która co roku ustalana jest w ustawie budżetowej. Na tej podstawie wyliczane jest średnie wynagrodzenie nauczycieli dla różnych stopni awansu zawodowego:

  • Nauczyciel początkujący: 6672,31 zł brutto (wzrost o 317,73 zł),
  • Nauczyciel mianowany: 7826,14 zł brutto (wzrost o 372,67 zł),
  • Nauczyciel dyplomowany: 10 000,07 zł brutto (wzrost o 476,19 zł).

Kolejne podwyżki dla nauczycieli w 2025 roku? Tylko, jeśli wejdą w życie nowe zasady

Do 1 września 2025 r. lub 1 stycznia 2026 r. mają zostać wprowadzone zmiany wpływające na pensje nauczycieli. Nowe regulacje mają obejmować:

  • Podniesienie nagrody jubileuszowej za 40 lat pracy z 250 do 300 proc. wynagrodzenia,
  • Wprowadzenie nowej nagrody jubileuszowej za 45 lat pracy w wysokości 400 proc. wynagrodzenia,
  • Podwyższenie odprawy emerytalnej z trzykrotności do sześciokrotności miesięcznego wynagrodzenia,
  • Likwidację możliwości przydzielania doraźnych zastępstw nauczycielom nietablicowym w ramach ich pensum,
  • Ujednolicenie sposobu rozliczania godzin ponadwymiarowych według zasad stosowanych w placówkach rządowych,
  • Skrócenie do jednego roku okresu, w którym nauczyciel początkujący jest zatrudniony na czas określony.

Źródło: PortalSmorzadowy.pl, Interia.pl, Dziennik.pl, MEDIA

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło dziennik.pl
oprac. Aneta Malinowska

Dziennikarka. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowych na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Pracowała m.in. w Polskim Radiu, Superstacji, Wirtualnej Polsce oraz w portalach Tokfm.pl i Gazeta.pl, a także w kilku mniejszych redakcjach radiowych i internetowych. W Dziennik.pl zajmuje się przede wszystkim tematami społeczno-politycznymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraPolacy przeżyją szok cenowy na wakacjach. Ten popularny kraj mocno podrożał »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj