Reklama

Do końca czerwca ministra edukacji, Barbara Nowacka, ma podpisać stosowne rozporządzenie, które zmniejszy liczbę lektur obowiązkowych w szkołach średnich z około 50 do 30 pozycji. Zmiany obejmą również wszystkie przedmioty egzaminacyjne, które zostaną "odchudzone" z nadmiaru treści.

Odchudzona podstawa programowa i mniej lektur. MEN wprowadza zmiany

Choć obecna ekipa rządząca nie zmienia ogólnej idei podstawy programowej wprowadzonej za czasów Anny Zalewskiej, to jednak zdecydowała się na jej ograniczenie. Wiceministra Lubnauer podkreśla, że zmiany te są konieczne, aby dostosować system edukacji do potrzeb współczesnego świata i dać uczniom więcej czasu na rozwijanie praktycznych umiejętności.

MEN wprowadza zmiany. Nowe przedmioty szkolne

Wśród innych zmian zapowiadanych przez MEN jest również wprowadzenie od 1 września 2025 roku dwóch nowych przedmiotów: edukacji obywatelskiej i edukacji zdrowotnej. Ta druga ma zastąpić dotychczasowe wychowanie do życia w rodzinie i skupić się na holistycznym podejściu do zdrowia młodego człowieka.

Ministerstwo zapowiada także zmiany w nauczaniu religii. Od września dyrektorzy szkół będą mogli łączyć uczniów z różnych klas w grupy zainteresowane udziałem w lekcjach religii, a od 2025 roku będzie tylko jedna lekcja religii tygodniowo.

Te gruntowne zmiany w systemie edukacji mają na celu odciążenie uczniów, skupienie się na praktycznych umiejętnościach i dostosowanie programu nauczania do wyzwań współczesnego świata. Czy przyniosą one oczekiwane rezultaty? Czas pokaże.