Program "Emerytura to nie bzdura" jest bezpłatnym programem edukacyjnym dedykowanym uczniom szkół ponadpodstawowych. Jego zakres tematyczny mieści się w programie przedmiotu Podstawy Przedsiębiorczości. Realizowany jest przez przez PFR Portal PPK. Projekt został wpisany do inicjatyw Roku Edukacji Ekonomicznej 2024.

Reklama

Cel programu

W atrakcyjny dla młodych ludzi sposób przybliża działania systemu emerytalnego w Polsce. Z badań wynika, że uczniowie szkół ponadpodstawowych niestety posiadają znikomą wiedzę z tego zakresu. Po takiej lekcji, uczniowie będą potrafili świadomie podjąć decyzję o swojej finansowej przyszłości.

Jak wyglądają lekcje?

W biuletynie PPK wskazano, że taką lekcję poprowadzą eksperci z PFR Portal PPK, którzy w ciągu 45 minut przedstawiają zasady funkcjonowania systemu emerytalnego w Polsce, zarówno państwowego, jak i prywatnego. Ponadto omówią konkretne rozwiązania wspierające budowanie kapitału oraz będą uświadamiać młodych, że konieczne jest oszczędzanie na czas po zakończeniu aktywności zawodowej. Dzięki takim zajęciom, młodzi zdobędą wiedzę dotyczącą tego, na jaką emeryturę będą mogli liczyć od państwa, a także poznają narzędzia wspierające budowanie oszczędności. Wśród programów, które zostaną przybliżone znajdują się: Pracownicze Plany Kapitałowe, Pracownicze Programy Emerytalne, Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego oraz Indywidualne Konta Emerytalne.

Więcej informacji, w tym także chęć zgłoszenia szkoły do udziału w programie można znaleźć na stronie PFR Portal PPK, w zakładce działalność/lekcje dla szkół. PFR Portal PPK sp. z o.o. jest częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, w ramach której odpowiada za upowszechnianie i promowanie Pracowniczych Planów Kapitałowych oraz pozostałych instrumentów systemu emerytalnego.