W piątek minister Przemysław Czarnek wziął udział w inauguracji roku akademickiego 2021/2022 na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Po uroczystości odbyła się konferencja prasowa poświęcona głównym zasadom bezpieczeństwa na uczelniach.

Reklama

Rozpoczynamy rok akademicki pełni optymizmu. Pomimo tego, że mamy świadomość czwartej fali, że musimy zachować wszelką ostrożność i zdrowy rozsądek na polskich uczelniach, to jednak od połowy sierpnia nie obowiązuje już rozporządzenie, które ograniczało możliwość stacjonarnej nauki na uczelniach w Polsce przez ostatni rok akademicki – powiedział Czarnek.

Minister dodał, że resorty edukacji, zdrowia i służby sanitarne przygotowały wytyczne i zalecenia, które trafiły do wszystkich uczelni w Polsce. Wśród zaleceń i wytycznych nie ma obowiązku noszenia maseczek podczas zajęć w grupach na uniwersytecie. Noszenie maseczek jest zalecane podczas zajęć w miejscach wspólnych.

Wszystkich rektorów oraz wszystkich odpowiedzialnych za nauczanie i dydaktykę na naszych polskich uczelniach zachęcam do tego, aby utrzymywali elementy nauki zdalnej tylko tam, gdzie jest to konieczne – powiedział Czarnek. Zakomunikował, że utrzymanie nauki stacjonarnej ma sprzyjać odbudowie relacji między profesorami i studentami.

Chcemy odbudować wspólnotę akademicką i normalne relacje między studentami, profesorami i studentów z profesorami, ale musimy stosować się do tych wszystkich przepisów, których przestrzeganie jest niezbędne do tego, abyśmy nie musieli, w jakiejś perspektywie czasowej znów przechodzić na naukę zdalną – powiedział minister.

Szczepienia przeciwko COVID-19

Podczas konferencji zachęcał również do szczepień przeciwko COVID-19. "Szczepienia są jedyną formą zabezpieczenia się przed ciężką chorobą i utratą życia" – zaznaczył Czarnek.

Zachęcamy wszystkich studentów do szczepień, żebyśmy mogli razem powstrzymać czwartą falę, w którą wchodzimy – dodał.

Szczepienia to podstawa sukcesu. Wyszczepiliśmy pacjentów dializowanych, naszych studentów, większość naszych pracowników. To gwarantuje bezpieczeństwo – powiedział podczas konferencji rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Wojciech Załuska.

Rektor dodał, że społeczność UM traktuje nowy rok akademicki jako okazję do służby pacjentom w szpitalach klinicznych i studentom. Staramy się zapewnić im wszelkie warunki, żeby studiowali bezpiecznie i żeby zdobywali jak najwięcej wiedzy – powiedział Załuska.

Reklama

Wojewoda lubelski Lech Sprawka przypomniał, że UM w Lublinie i szpitale kliniczne, dla których jest on organem tworzącym "odgrywają niezmiernie ważną rolę w systemie walki z pandemią i w całym systemie ochrony zdrowia w woj. lubelskim".

Sprawka przypomniał o trwającej akcji szczepień przeciwko COVID-19 "Przystanek szczepienie". W szczepieniobusie ustawionym przed Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego przy ul. Chodźki 4 w Lublinie zorganizowano szczepienia dla studentów i pracowników lubelskich uczelni, ich rodzin, a także dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców miasta.

W trakcie akcji osoby uprawnione mogą także przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciwko COVID-19.

Podczas wydarzenia uruchomiono specjalną linię autobusu, którym za darmo można dojechać na szczepienie przy ul. Chodźki 4. Jego trasa biegnie w pobliżu lubelskich uczelni. Transport zapewnia Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Lublinie, które zadbało także o zaopatrzenie autobusu w system dezynfekcji powietrza.

Akcja "Przystanek szczepienie" rozpoczęła się w piątek. Szczepionkę będzie można przyjąć także w sobotę i poniedziałek.