Na początku zmierzą się z testem z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na jego rozwiązanie będą mieć 60 minut. Po godzinnej przerwie, o 11:00 rozpocznie się egzamin z języka polskiego. Na jego napisanie uczniowie będą mieć półtorej godziny.

Reklama

W czwartek gimnazjalistów czekają kolejne egzaminy. O godzinie 9:00 rozpocznie się godzinny test z przedmiotów przyrodniczych. O 11:00 trzeba będzie rozwiązywać zadania z matematyki. Uczniowie będą mieć na to 90 minut.

Trzeci dzień egzaminów to testy z języka obcego. O godzinie 9:00 napiszą egzamin na poziomie podstawowym z jednego, wybranego przez siebie języka: angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego.

Ta część dotyczy tych gimnazjalistów, którzy danego języka zaczęli uczyć się w gimnazjum. Jeżeli jest to jednak kontynuacja nauki ze szkoły podstawowej, wtedy uczeń musi też napisać egzamin na poziomie rozszerzonym. Ten rozpocznie się o godzinie 11:00. Oba poziomy egzaminów z języka obcego trwają 60 minut.

Reklama

Część uczniów będzie mogła pisać egzaminy nieco dłużej. Chodzi o te dzieci, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu gimnazjalnego.

I tak będą mogły pisać 20 minut dłużej w przypadku historii i wiedzy o społeczeństwie, przedmiotów przyrodniczych oraz języka obcego na poziomie podstawowym. Pół godziny więcej dostają na języku obcym na poziomie rozszerzonym, a trzy dodatkowe kwadranse w przypadku języka polskiego i matematyki.

Wyniki z egzaminu gimnazjalnego są ważne dla przyszłości edukacyjnej uczniów. Będą one brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.