W Wilkowie w woj. lubelskim odbędzie się ogólnopolska inauguracja roku szkolnego. Uroczystość będzie mieć miejsce w Zespole Szkół Publicznych, w skład którego wychodzi Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II i Szkoła Podstawowa. Oba budynki szkolne w maju i czerwcu podczas powodzi dwukrotnie zostały zalane przez wezbrane wody Wisły. Budynek gimnazjum został już odremontowany, w budynku szkoły podstawowej ciągle trwają prace osuszające.

Reklama

Inauguracja ma się rozpocząć o godzinie 14.

Z kolei I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku to jedna z najstarszych szkół średnich w tym mieście. Mieści się w zabytkowym budynku przy Wałach Piastowskich. Zbudowany został on w latach 1890-1904 z przeznaczeniem na szkołę. Do 1945 r. było tam Gimnazjum Realne św. Pawła. W wrześniu 1945 r. rok szkolny zainaugurowało tam I Państwowe Gimnazjum i Liceum.

Premier Donald Tusk jest absolwentem właśnie I LO im. Mikołaja Kopernika. Szkołę tę ukończyli także inni znani politycy, m.in. Arkadiusz Rybicki, Aleksander Hall, Jan Łopuszański i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Wśród absolwentów są także: poeta, były prezes Związku Tatarów Rzeczpospolitej i były imam gminy muzułmańskiej w Gdańsku Selim Chazbijewicz, piosenkarz, artysta kabaretowy Rudi Schubert oraz założyciel i lider zespołu "Big Cyc" Krzysztof Skiba.

Uroczystość w liceum w Gdańsku ma się rozpocząć o godzinie 9.

Na podstawie danych demograficznych MEN prognozuje, że w roku szkolnym 2010/2011 w różnych typach szkół dla dzieci i młodzieży uczyć się będzie około 5 mln uczniów; w tym w szkołach podstawowych 2 mln 240 tys., w gimnazjach - 1 mln 264 tys., w szkołach ponadgimnazjalnych - 1 mln 468 tys., zaś w szkołach artystycznych około 30 tys.