Arkusze i odpowiedzi matury z polskiego. Sprawdź, jak ci poszło

2012-05-04 14:54 | Aktualizacja: 16:09

Symbolika lewej i prawej strony w scenie balu u Senatora w III Części "Dziadów" Mickiewicza oraz postawy życiowe bohaterek "Lalki" Prusa i "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego - to tematy do wyboru na egzaminie maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Oto arkusze i przykładowe odpowiedzi części pierwszej!

reklama


>>> Matura bez bólu na Facebooku. Polub, a nic Cię nie ominie >>>

Podczas egzaminu maturzyści zdający egzamin na poziomie podstawowym musieli rozwiązać 14 zadań - test na czytanie ze zrozumieniem, odnoszący się do tekstu "Wikipedia, czyli jeszcze nigdy..." Stanisława Bajtlika opublikowanego w "Tygodniku Powszechnym".

Przykładowe odpowiedzi przygotowała dr Anna Tramer, nauczyciel w I Społecznym Liceum Ogólnokształcącym im. St. Konarskiego STO w Katowicach oraz nauczyciel akademicki (Uniwersytet Śląski, WSZOP w Katowicach).

Maturzyści musieli także napisać wypracowanie; mieli do wyboru dwa tematy. Jeden z nich brzmiał: Wyjaśnij symbolikę lewej i prawej strony oraz jej znaczenie dla wymowy utworu, analizując przytoczony fragment III części +Dziadów+ Adama Mickiewicza. Zwróć uwagę na postać Nowosilcowa i postawy innych bohaterów wobec niego. Zamieszczony fragment to scena balu u Senatora, w której występuje grupa Nowosilcowa i towarzystwo stolikowe.

Drugi z tematów to: Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach +Lalki+ Bolesława Prusa i +Ludzi bezdomnych+ Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek". Fragment "Lalki" przedstawia nastawienie Izabeli do życia, w którym chciała ona widzieć "wieczną wiosnę". Fragment "Ludzi bezdomnych" to zapiski z dziennika prowadzonego przez Joannę na temat trudu i sensu jej pracy wśród biedoty.

Maturzysta może z egzaminu na poziomie podstawowym otrzymać maksymalnie 70 punktów: 20 pkt. za zadania odnoszące się do tekstu na temat Wikipedii i 50 pkt. za tekst własny na jeden z wybranych tematów.reklama
Źródło: dziennik.pl/Uniwersytet Śląski
Wypowiedzi: 5
 • ~majajaj2012-05-07 14:43

  ciekawe czy ten warszawiaczek sam by ja napisał w stresie

 • ~maturzystka2012-05-07 14:25

  Moim zdaniem w zadaniu ostatnim powinno być I,I,O,O.

 • ~warszawiak2012-05-04 16:29

  Matura dla matołów. Poziom pytań żenująco niski.

 • ~Pół człowiek - Pół litra2012-05-04 15:53

  @ komar2012-05-04 15:22

  Po to żebyś się PYTAł lamusie.

 • ~komar2012-05-04 15:22

  Ale po co?


reklama

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.
Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!
Prognoza pogody i program TV

Najczęściej komentowane