>>> Matura bez bólu na Facebooku. Polub, a nic Cię nie ominie >>>

Reklama

Chiny - Środek świata

Od XVII wieku władzę w Chinach sprawowała mandżurska dynastiaQing (Cing). Mandżurowie stanowili warstwę przywódczą, a Chińczyków traktowali jak poddanych, żądając od nich noszenia upokarzających długich warkoczy – znaku zniewolenia. Dynastia ta dbała nie tylko o zachowanie władzy, ale także o utrzymanie izolacji państwa od wpływów zewnętrznych.

Za wszelką cenę chciano uniknąć „agresji” zewnętrznej, rozumianej wówczas jako zabezpieczenie się przed przenikaniem do kraju wpływów cudzoziemskich.

Maturowo

STRUKTURA SPOŁECZNA:

Państwo chińskie było rządzone przez cesarzy, którzy byli niezależni od kogokolwiek i nie musieli prosić o zgodę na cokolwiek.

Cesarz był:

· strażnikiem tradycji
· gwarantem ładu i stabilności
Maturowo
· osoba boską

Cesarz nie był osobą znaną mieszkańcom – rzadko opuszczał swój pałac. Nie korzystał nawet z wynalazku XIX wieku – kolei.

Uwaga!

Czy wiecie, kim byli tzw. mandaryni?

Tak nazywali Europejczycy chińskich urzędników. Byli oni najwyższą warstwą społeczną w państwie. Każdy z nich miał swoje miejsce w hierarchii. Najważniejsi z nich po ulicach miast byli noszeni w lektykach, a na ich widok ludzie padano na twarz.

Przez stulecia społeczeństwo chińskie pozostawało prawie niezmienione. Ziemiaństwo nie miało takiej rangi jak wyżsi mandaryni, ponieważ ziemia należała do cesarza. Niżej w hierarchii stały warstwy miejskie, kupcy i rzemieślnicy, a jeszcze niżej żołnierze. Nie należy zapominać także o wolnych chłopach, którzy cieszyli się poważaniem społecznym, gdyż żywili naród.

Reklama

POLITYKA ZAGRANICZNA:

Dynastia mandżurska stworzyła wokół Chin swoistą strefę bezpieczeństwa, którą stanowiły państwa on nich zależne, ale posiadające samodzielność w sprawach wewnętrznych – m.in. TYBET, TAJWAN, KOREA, WIETNAM, LAOS, KAMBODŻA oraz okresowo BIRMA. Chiny były więc bezpieczne, dopóki panował pokój na Dalekim Wschodzie.

Maturowo

Postawa Chińczyków denerwowała Europejczyków, w tym głównie Anglików. To właśnie Wielka Brytania jako pierwsza użyła siły wobec Chin.

I WOJNA OPIUMOWA 1839 – 1841 r.

- Anglicy kupowali w Chinach głównie herbatę, jedwab i porcelanę. Za towary te płacili srebrem, gdyż nie mieli zgody na wwóz do Chin własnych towarów. Dla zrównoważenia bilansu płatniczego, kupcy angielscy zaczęli sprowadzać opium. Opium, zwane przez Chińczyków zamorskim złotem, zaczęło wypierać srebro jako towar płatniczy.

- Zjawisko to zaniepokoiło chińskie władze, które nie tylko zakazały importu narkotyku, ale także w 1839 r. zniszczyły 1400 t opium znajdującego się w magazynach brytyjskich kupców.

- Wielka Brytania uznała to za dogodny pretekst do wypowiedzenia Chinom wojny, którą bez problemu wygrała.

- Konflikt ten zakończył traktat nankiński (29 sierpnia 1842 r.), na mocy którego Chiny:

- przyznały Brytyjczykom przywileje handlowe;

- otworzyły kilka portów (m.in. w Szanghaju), w których mogły stacjonować brytyjskie okręty wojenne;

- odstąpiły Wielkiej Brytanii „po wieczne czasy” wyspę Hongkong;

- zapłaciły kontrybucję.

Maturowo

Zadanie maturalne:

Na fotografii pochodzącej z drugiej połowy XIX stulecia ukazano japońską rodzinę cesarską.

Wyjaśnij, o czym świadczy fakt, że cesarz Japonii i niektóre osoby z jego najbliższego otoczenia pozowali do tej fotografii w strojach odbiegających od tradycji japońskiej.

Źródło: http://www.historia.azv.pl/arkusze-maturalne-z-historii-z-2006-roku.html / Maturowo

Już w ten weekend 1-dniowa powtórka Last Minute z historii w Katowicach (29 kwietnia)!

Zobacz na www.maturowo.edu.pl albo sprawdź TU.

>>> Tu znajdziesz poprzedni odcinek maturalnej powtórki z historii: O tym, jak Kraków stracił wolność >>>