Angielski pisemny podstawowy

Na egzaminie pisemnym są dwa teksty ze słuchu, każdy czytany dwa razy. Uczeń najpierw dostaje arkusz, musi go przeczytać, dopiero potem odtwarzane są nagrania.

WAŻNE! Warto zrobić dokładnie zapoznać się z poleceniami, by wiedzieć, czego szukać, co wyłapywać. Warto też korzystać z brudnopisu i ważne rzeczy sobie wynotowywać.

Najczęściej zadania to: dopasowywanie słów do kolejnych dialogów, czytanek, stwierdzenie prawda/fałsz, test jednokrotnego wyboru. 

>>> Pisemny ANGIELSKI rok temu. Sprawdź się!

W rozumieniu tekstu czytanego polecenia to często: dopasowywanie akapitów, stwierdzenia prawda/fałsz, test jednokrotnego wyboru.

Do napisania są także dwa wypracowania. Jedno - za 5 punktów - to najczęściej krótki mail, ogłoszenie, zaproszenie. Tu można pisać skrótami it’s, I’m. Drugie wypracowanie – za 10 punktów - to np. list formalny, reklamacja. Przykład: byłeś na wakacjach i jesteś niezadowolony. Piszesz reklamację do dyrektora hotelu. Tu nie używamy skrótów, dobrze jest też pisać cyfry słowami.

WAŻNE! Jeśli do napisania jest oficjalny list, na początku musi się znaleźć odpowiedni zwrot, np. Dear Sir/Madam, po którym obowiązkowo pojawia się przecinek. W zakończeniu listu znów należy sięgnąć po język formalny. Dość uniwersalnie może być używany zwrot I look forward to hearing from you. Potem musi się pojawić zwrot yours faithfully jeśli piszemy do kogoś,  kogo nie znamy, albo yours sincerely, jeśli znamy adresata. I już na sam koniec obowiązkowo podpis, np. XYZ. Bez tych zwrotów nie ma mowy o przyznaniu dwóch punktów za formę listu.

>>> Słówka bez wkuwania? Spróbuj, da się!

Jak podzielić czas? Wiadomo, że najpierw trzeba uporać się z rozumieniem ze słuchu. Potem warto zabrać się za wypracowania. „Do zdobycia jest 15 punktów. Nawet jeżeli nie będzie to maksymalna ilość punktów, być może po dołożeniu zadań ze słuchu uzbiera się już te 16 punktów, niezbędne, by zaliczyć” – mówi Krystyna Mężyńska, anglistka w Liceum Ogólnokształcącym, Szkole Mistrzostwa Sportowego w Kolarstwie w Żyrardowie.