Potencjalni pacjenci mają często szereg argumentów, którymi tłumaczą swoją bierność w tym zakresie. Brak czasu, duży dyskomfort zabiegów, utrudniony kontakt ze specjalistami. Odpowiedź na te argumenty mają naukowcy z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego z kierownikiem zespołu, prof. dr hab. Adamem Lesnerem na czele. Pracują oni nad bezinwazyjną metodą diagnostyczną do wykrywania nowotworu układu moczowego (zwłaszcza pęcherza moczowego) poprzez analizę niewielkiej ilości moczu (nawet 1 ml) w czasie krótszym niż godzina. Prosty w użyciu zestaw wpisuje się w trend diagnostyki point-of-care (przeprowadzenie analizy w miejscu kontaktu z pacjentem). Z jednej strony to rewolucja, jeśli wziąć pod uwagę funkcjonujące dzisiaj metody diagnostyczne takie jak USG czy badania wziernikowe, z drugiej rynek markerów nowotworowych dynamicznie rośnie (w tempie 3,5%) i w 2023 r. ma być wyceniany na 1,63 mld USD. Pozostaje mieć nadzieję, że wzrost świadomości ludzi w kierunku docenienia znaczenia badań przesiewowych nie będzie zostawał w tyle za rozwojem technologicznym.

Reklama

Trwa szósta edycja konkursu „Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki”, do którego zaprosiliśmy polskie uczelnie, instytuty badawcze i jednostki naukowe PAN. Do 17 maja w Magazynie DGP będziemy opisywać wynalazki nominowane przez naszą redakcję do nagrody głównej, wybrane spośród 54 prac nadesłanych przez uczelnie oraz instytuty.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 22 maja podczas kongresu Impact’19 w Krakowie. Nagrodą jest 30 tys. zł dla zespołu, który pracował nad zwycięskim wynalazkiem, ufundowane przez Mecenasa Polskiej Nauki – firmę Polpharma, oraz kampania promocyjna dla uczelni lub instytutu o wartości 50 tys. zł w mediach INFOR Biznes (wydawcy Dziennika Gazety Prawnej), ufundowana przez organizatora.

Źródło nieznane