Zespół
Anna Rudawska

Istota wynalazku

Przyrząd do pogłębiania przelotowego otworów w elementach tworzywowych umożliwia jednoczesne wykonanie kilku (9) otworów w elementach tworzywowych powstających m.in. w procesach przetwórstwa tworzyw polimerowych. Na tym polega jego innowacyjność, gdyż obecnie każdy otwór jest wykonywany oddzielnie za pomocą prostych, często niewygodnych do uchwycenia narzędzi, co znaczenie wydłuża czas operacji wykańczających, pośrednio wpływając na ilość wytwarzanych elementów.

Jest to przyrząd, który może być wykorzystany podczas obróbki wykańczającej elementów tworzywowych, bezpośrednio po wyjęciu np. z formy wtryskowej.

Przyrząd ten składa się z korpusu w kształcie walca dwustopniowego, który w dolnej części korpusu o większej średnicy posiada rozmieszczone po obwodzie symetrycznie występy walcowe w ilości 8 sztuk oraz w części centralnej posiada występ walcowy. W celu ułatwienia pracy tego przyrządu w części górnej korpusu znajduje się sworzeń ruchomy, dzięki czemu łatwiejsze jest uchwycenie przyrządu oraz wykonanie operacji pogłębiania otworów przelotowych w wyrobie.

Potencjał komercjalizacji

Istnieje możliwość wdrożenia tego przyrządu w przedsiębiorstwach z branży przetwórstwa tworzyw polimerowych, zwłaszcza podczas w procesie wtryskiwania różnego rodzaju elementów tworzywowych, podczas obróbki wykańczającej, gdzie zachodzi konieczność pogłębienia istniejących w produkcie otworów. Wstępne takie próby zostały przeprowadzone w przedsiębiorstwie z pozytywnym skutkiem. Ze względu na to, że zastosowanie przyrządu umożliwia szybsze pogłębienie jednocześnie 9 otworów w elemencie wykonanym z tworzywa polimerowego, znacznie zmniejsza się czas obróbki wykańczającej takiego elementu oraz zwiększa się dokładność tej obróbki. Nie bez znaczenia jest także ergonomia wykonywania operacji wykańczającej, gdyż część chwytowa przyrządu znacznie ułatwia wykonanie otworów.