Zespół
prof. dr hab. inż. Zbigniew Czech
mgr inż. Paulina Bednarczyk (Ragańska)

Istota wynalazku

Przedmiotem wynalazku jest unikalna kompozycja do usuwania i zapobiegania występowania przebarwień z nikotyny na paznokciach. Osoby regularnie palące papierosy mają często uciążliwy problem z żółknięciem paznokci. Z powodu nikotyny i związków smolistych, zawartych w papierosach, które przenikają przez warstwy rogowe paznokcia i osiadają w głębszych jego warstwach, tworzą się nieestetyczne przebarwienia. Znaną metodą wybielania paznokci jest moczenie ich co jakiś czas w przeznaczonych do tego celu proszkach i płynach, które można nabyć w aptece. Zadaniem wynalazku jest zastosowanie składnika wybielającego płytkę paznokcia, absorbera nikotyny i związków smolistych, polimerów formujących film, przynajmniej jednego lotnego rozpuszczalnika do zastosowania kosmetycznego i fotoinicjatora. Lakier na bazie tych składników wykorzystuje technologię UV, która aktywuje fotoinicjator do zainicjowania wolnorodnikowej reakcji polimeryzacji i utwardzenia lakieru. Technologia ta zastosowana jest w wynalazku, ponieważ charakteryzuje ją niezwykle krótki czas utwardzania lakieru i tworzenie twardych, odpornych na urazy mechaniczne powłok. Fotoreaktywny lakier polimerowy stanowi mono i/lub wielofunkcyjne uretanoakrylany, wielofunkcyjne (met)akrylany w ilości 50-90%, fotoinicjator w ilości 5-15%, pozostałe składniki, tj. składniki wybielające, absorbery nikotyny i związków smolistych oraz lotne rozpuszczalniki stanowią od 3-10%. Lakier utwardza się w czasie 2 min. pod lampą UV o stosunkowo niskim natężeniu (12 mW/cm2), bezpiecznym dla skóry. Lakier jest bezbarwny, dlatego może być stosowany zarówno przez płeć żeńską, jak i męską. Skutecznie usuwa przebarwienia i zapobiega powstawaniu kolejnych. Płytka paznokcia po kuracji 2-tygodniowej zadziwia niezwykle widocznym efektem.

Korzyści z zastosowania wynalazku

Wynalazek poprawia wygląd i kondycję płytki paznokcia. Absorbuje i usuwa szkodliwe dla organizmu nikotynę i substancje smoliste. Dzięki zastosowaniu tego fotoutwardzalnego lakieru płytka paznokci nie tylko rozjaśnia się, ale i usztywnia oraz jest odporna na czynniki zewnętrzne. Istnieje możliwość stworzenia bardzo cienkich, przezroczystych warstw, dzięki temu mogą go stosować zarówno kobiety, jaki mężczyźni. Zastosowanie technologii UV powoduje ograniczenie nakładów kosztownej energii cieplnej i kanałów suszących do utwardzania warstw lakieru. Lakier skutecznie usuwa przebarwienia i zażółcenia powierzchni paznokci, jest bardzo łatwy w użyciu i niezwykle konkurencyjny w stosunku do obecnie stosowanych preparatów.

Potencjał komercjalizacji

Wynalazek posiada niezwykle duże możliwości wdrożenia. Jest bardzo konkurencyjnym rozwiązaniem problemu żółknięcia paznokci spowodowanych przez nikotynę i substancje smoliste w stosunku do stosowanych aktualnie preparatów. Zastosowana technologia syntezy lakieru nie wymaga dużego nakładu pieniężnego, jednak opiera się na innowacyjnych rozwiązaniach, które ograniczają wykorzystanie kosztownej energii cieplnej i długiego czasu utwardzania, poprzez zastosowanie technologii UV. Innowacja stworzona jest na potrzeby rynku, jest wyjątkowa, o wysokim potencjale badawczym i możliwościach aplikacyjnych.