Zespół
Prof. dr hab. Józef Walczyk

Istota wynalazku

Przedmiotem wynalazku jest urządzenie przeznaczone do wyciskania sadzonek z kaset styropianowych. Jest to urządzenie przenośne, uruchamiane przy pomocy przycisków sterujących elektrozaworami siłownika pneumatrycznego. Urządzenie składa się z ramy stałej, do której przymocowane są: płyta z trzpieniami wyciskającymi, cztery bieżnie łożysk wzdłużnych i siłownik pneumatyczny. Płyta z trzpieniami jest elementem wymiennym i z ramą stałą jest łączona przy pomocy szybkosprzęgu. Do ramy ruchomej, o wymiarach odpowiadających wymiarowi kasety, na jej rogach, przymocowane są 4 łożyska wzdłużne, a w środkowej części ramy na dwóch łożyskach wzdłużnych zamocowane jest przyłącze cięgna siłownika pneumatycznego. Do ramy ruchomej wkładana jest kaseta z sadzonkami przeznaczonymi do wyciśnięcia. Szerokość ramy jest dostosowana przy pomocy sprężyście mocowanej prowadnicy. W ramie tej znajduje się również zderzak, który ustala położenie kasety tak, by trzpienie wyciskające trafiały zawsze w otwory od spodu kasety. Rama ruchoma wraz z kasetą nasadzana jest pod wpływem działania siłownika pneumatycznego, co powoduje wyciskanie sadzonek. Po wyciśnięciu sadzonek, rama wraz z kasetą podnoszona jest do góry, ruchem powrotnym siłownika pneumatycznego. Rama stała zamocowana jest na dwóch kołach jezdnych i posiada składaną rękojeść do jej przetaczania.

Korzyści z zastosowania wynalazku

Urządzenie ułatwia, a w niektórych przypadkach umożliwia (zbyt przerośnięty system korzeniowy sadzonek) wyjmowanie sadzonek z kaset w szkółkach kontenerowych. Dzięki zastosowaniu tego urządzenia zmniejsza się uciążliwość pracy podczas wyjmowania sadzonek z kaset, wzrasta wydajność pracy i unika się częstego urywania sadzonek przy ich wyjmowaniu.

Potencjał komercjalizacji

Na urządzenie to w dniu 6.03.2014 roku została podpisana umowa licencyjna z firmą Marbet Sp. z o. o. z siedzibą w Bielsku Białej, ul. Chochołowska 28. Urządzenie po wstępnych badaniach prototypu, pod nadzorem merytorycznym twórcy, zostało zmodyfikowane i wdrożone do produkcji. Jest ono sprzedawane i jest już wykorzystywane przez kilka leśnych szkółek kontenerowych. Urządzenie to w stosunku do sprzedawanych na polskim rynku wyciskarek włoskiej firmy Urbinati, jest lżejsze i mniejsze, jest wykonane jako urządzenie mobilne, jego prowadnice ramy ruchomej są sprężyście zamocowane, przez co nie powoduje uszkadzania kaset w przypadku wyciskania sadzonek z mocno rozwiniętym systemem korzeniowym, jest też ponad dwukrotnie tańsze.