Zespół:

Dr inż. Małgorzata Tabaszewska
Prof. dr hab. inż. Tadeusz Grega
Dr inż. Elżbieta Sikora

Istota wynalazku

Istotą wynalazku jest opracowanie preparatu kosmetycznego do pielęgnacji skóry, o szerokim spektrum działania pielęgnacyjnego i regenerującego, wytworzonego na bazie naturalnych składników. W recepturze kosmetyku zastosowano wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego korzystnie wpływające na stan skóry, poprzez działanie nawilżające, odżywcze, łagodzące, uelastyczniające i gojące. Szczególnie cenne właściwości wykazuje zastosowany jako składnik aktywny koncentrat białek serwatkowych. Dzięki swojemu składowi i technologii produkcji opracowany, profesjonalny kosmetyk, pozytywnie wpływający na kondycje skóry. Przeprowadzone badania aparaturowe, na grupie probantów, potwierdziły skuteczność działania nawilżającego i wygładzającego skórę.

Korzyści z zastosowania wynalazku

Podczas produkcji zastosowano m.in. produkty uboczne pochodzące z przemysłu spożywczego takie jak koncentrat białek serwatkowych. Uzyskano „ekologiczny" preparat kosmetyczny, który może stanowić jedną z możliwości zagospodarowania produktu ubocznego, jakim w przemyśle mleczarskim jest serwatka, równocześnie stanowiąc efektywny w działaniu, oparty na surowcach naturalnych, kosmetyk wpływający korzystnie na kondycję skóry użytkowników. Zastosowanie jako substancji aktywnej higroskopijnych białek serwatkowych, wpływa na głębokie nawilżenie skóry, poprzez ograniczenie utraty wody z naskórka (ograniczenie TEWL). Ponadto w związku ze specyficzną budową białek serwatkowych kosmetyk wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, zastosowane białka działają jako zmiatacze wolnych rodników w skórze, dzięki czemu spowalniają proces starzenia się skóry.

Potencjał komercjalizacyjny

Produkcję opracowanego preparatu można rozszerzyć ze skali laboratoryjnej na skalę przemysłową, tak aby był dostępny dla szerszej grupy konsumentów. Ponadto preparat ten można również wytwarzać w mniejszych ilościach w salonach kosmetycznych. Na rynku produktów kosmetycznych, wraz ze wzrostem świadomości konsumentów, w ostatnich latach obserwuje się wyraźny wzrost zapotrzebowania na kosmetyki naturalne. Zaletą opracowanego kosmetyku jest fakt, że jest to formulacja w całości oparta na surowcach pochodzenia naturalnego, a zastosowany składnik aktywny (białka serwatkowe), stanowi wielofunkcyjny surowiec kosmetyczny, o działaniu głęboko nawilżającym, regenerującym, przeciwstarzeniowym, łagodzącym podrażnienia. Wszystkie zastosowane w recepturze surowce są łatwo dostępne na polskim i zagranicznym rynku.