Serwis RadioZET.pl ustalił, że od września 2024 roku ze szkół znika HiT. Likwidację tego przedmiotu zapowiadała koalicja rządząca, wtedy opozycja, już w kampanii wyborczej.

Reklama

W przyszłym roku szkolnym historię i teraźniejszość będą mieli tylko uczniowie, którzy rozpoczęli już naukę tego przedmiotu - potwierdziła dla radioZET.pl Katarzyna Lubnauer, wiceministra edukacji.

HiT znika ze szkół. Jest potwierdzenie MEN

Lubnauer wyjaśniła przy tym, że wszyscy uczniowie, którzy rozpoczynają od września 2024 roku edukację w szkołach ponadpodstawowych, nie będą już mieli HiT-u.

Reklama

Z informacji rozgłośni wynika, że rezygnacja z tego przedmiotu, nie oznacza powrotu lekcji z Wiedzy o Społeczeństwie. Ministerstwo Edukacji planuje wprowadzenie nowego przedmiotu związanego z edukacją obywatelską.

Pojawi się on w planach lekcji uczniów od drugiej klasy szkoły ponadpodstawowej we wrześniu 2025 - ujawniła wiceministra edukacji.

Reklama

HiT pomysłem Czarnka

Historia i Teraźniejszość to przedmiot, który wprowadzono do szkół, gdy szefem resortu edukacji był Przemysław Czarnek z PiS. Idea jest, ażeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, historia drugiej połowy XX wieku, zaczynając od końca II wojny światowej - zapowiadał Czarnek.

Lekcje z HiT-u budziły spore kontrowersje. Szczególnie podręczniki dla uczniów. Mowa m.in. o drastycznych ilustracjach, na których widać było zdjęcia martwych ludzi. Na niektórych fotografie przedstawiały zbezczeszczone zwłoki - informowała Wirtualna Polska.