Niskie pensje, rosnąca biurokracja, słaby prestiż. Mało kto chce zostać nauczycielem

| Aktualizacja:

Jeszcze 10 lat temu karierę nauczyciela planowało 6 proc. polskich uczniów. Teraz o nauczaniu rozmyśla ich dwa razy mniej. To jeden z najniższych wyników w OECD.

wróć do artykułu
 • ~concerned
  (2018-06-26 10:19)
  To jest bardzo smutne. Te kraje w ktorych prestiz nauczyciela jest wysoki maja sie dobrze.
 • ~Ela
  (2018-06-26 10:28)
  Ok, rozumiem że ktoś kto chce zostac nauczycielem musi ukończyć 5-letnie studia mgr a nie tylko licencjat, ale jak nie zmienią się wynagrodzenia, to nie będzie szans na to, że do tego zawodu będą ciągnąć najlepsi.
 • ~Mirko12
  (2018-06-26 11:42)
  Mało kto chce zostać nauczycielem? Raczej mało kto chce wogóle pracować w Polsce....
 • ~Misio.,,,,.,,.,,,..
  (2018-06-26 12:18)
  Mają 4 miesiące wakacji (wliczając święta i i ferie zimowe), to może znajdą sobie dodatkowy etat i będzie git. Dokształcać to się trzeba w każdym zawodzie, a po studiach , to jest wielu bezrobotnych. Te 5 lat studiów , to żaden kapitał.
 • ~Wernyhora
  (2018-06-26 12:37)
  Ja się zapiszę do grona ,bo mi się podoba pani ministerka .OJO,JOJ !!!!
 • ~Julka
  (2018-06-26 12:42)
  Szkoła za rządów pisu to katolickie bagno, nic dziwnego, lepiej za granicą tam jest normalniej
 • ~kizak
  (2018-06-26 14:00)
  znając poziom wiedzy i inteligencji nauczycieli należy obciąć ich pensje minimum o połowę
 • ~Nauczyciel
  (2018-06-26 14:40)
  Widać, że większość komentujących nic nie wie o pracy nauczyciela. Pracuję w tym zawodzie 25 lat i nie będę strzępił języka na przekonywanie kogokolwoek, że nasza praca jest trudna a wynagrodzenie nieadekwatne do wysiłku. Powiem inaczej - skoro tłumom hejterów wydaje się, że w szkołach nic się nie robi i jeszcze dostaje za to grubą kasę, to dlaczego jeszcze nie pracują w szkołach ? Do dzieła!
 • ~prezes
  (2018-06-26 16:49)
  jestem nauczycielem z wyksztalcenia ale przez to,ze studiowalem angielski i niemiecki zawsze mialem szanse pracowac za granica lub robic cos fajnego w Polsce,nawet za PRL.Moi znajomi w szkolach mieli trudne zycie,malo zarabiali,duzy stres,To ogolnie marna praca gdy idzie o zarobki,a dobra gdy idzie o ilosc wolnego czasu i stalosc zajecia-stad lubiana przez kobiety.Ktos tu pisze na forum,ze marne to panstwo,ktore nie dba o nauczycieli-to prawda.To,co umial moj ojciec i jego koledzy-szesc jezykow obcych,znajomosc calej historii,kultury antycznej,znakomita wiedza ogolna-europejska,to zawdzieczal znakomitej,przedwojennej szkole.Po wojnie jeszcze tez bylo paru dobrych profesorow jezeli uratowali sie od smierci.Potem bylo coraz gorzej.W PRL nauczyciele byli zle oplacani,ta zal tradycja przeszla do tej nowej Polski.Stad nie mamy wysoko wyksztalconych kadr,wielkich wynalazkow,Nagrod Nobla w nauce,poziom przecietny ludnosci jest dosc niski,sa oczywiscie wyjatki-wybitni informatycy,wybitni lekarze,dobrzy fachowcy budowlani-takze do ratowania zabytkow,itp.
 • ~Wera
  (2018-06-26 17:32)
  Chcieliście nauczyciele aby rządził PIS to Cierp ciało jakžeś chciało. Kara .
 • ~Asdf
  (2018-06-26 17:34)
  A co garstka ma pracować na pająków dxieciorobów
 • ~Saci
  (2018-06-27 10:29)
  Osobiscie chcialabym by moje dzieci uczyl zadowolony z zycia, dobrze oplacany belfer. Nie frustrat z glodowa pensja.
 • ~Nauczyciel
  (2018-06-27 14:19)
  Moja znajoma pracująca na uczelni mówi, że przy rekrutacji na studia pedagogiczne obowiązuje "kryterium pulsu" - oddycha tzn., że się nadaje. Na polonistykę przyjmują wszystkich - nie trzeba nawet mieć zdanej matury na poziomie rozszerzonym, a i tak nie ma chętnych (nawet z tych nielicznych mało robi specjalizację nauczycielską). Na kierunki pedagogiczne idą najsłabsi uczniowie z rocznika, którzy często z trudem zdali maturę i nigdzie indziej się nie dostali. Za chwilę to oni w szkole będą uczyć, już zresztą uczą - i to jest dramat. Taki będzie poziom szkoły i kolejnych pokoleń. Ostatecznie to rodzice za to zapłacą, bo będą jeszcze więcej musieli wydawać na korepetycje. Trudno się jednak dziwić, jeśli pensja nauczyciela wynosi mniej niż kasjera w hipermarkecie. Zawsze się wtedy mówi, że można zmienić zawód i iść pracować do Biedronki, ale jest to argument demagogiczny, bo równie dobrze można go do wszystkich odnieść - pielęgniarek itp. tak było za wszystkich ostatnich rządów - nie tylko PiS . Te osławione wakacje, które budzą tyle zawiści, nie są wystarczającą motywacją do pracy dla młodych ludzi.
 • ~obywatel
  (2018-06-28 22:57)
  Jak się praca nauczyciela nie podoba do do roboty na zmywak lub do Amazona