Najlepsze liceum w Polsce zagrożone. Dyrektor alarmuje

| Aktualizacja:

Przyszłość najlepszej szkoły ponadgimnazjalnej w Polsce stoi pod znakiem zapytania. Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika ma za mało pieniędzy, żeby dalej kształcić na najwyższym poziomie - mówi dyrektor szkoły Arkadiusz Stańczyk.

wróć do artykułu
 • ~Michał
  (2014-01-18 11:02)
  U matołów lczy się tylko kasa , a ludzie niech spadają na szczaw.
 • ~Ble
  (2014-01-18 17:30)
  Ranking jest w takim razie do wyrzucenia, bo jak z takimi szkołami, gdzie dokłada się milion złotych na kilkudziesięciu uczniów mają konkurować te z kilkuset tysiącami na kilkuset uczniów? Albo może dodać dodatkowe punkty za radzenie sobie z utrzymaniem poziomu mimo biedy? Oj spadłby wtedy ogólniak w Toruniu w rankingach...
 • ~praktyk
  (2014-01-18 18:05)
  Ja chodziłem do szkoły średniej która jeszcze kilka lat temu była najlepszą szkołą techniczną w Krakowie.Nie wiem jak teraz stoi w rankingu.Chodziłem tam w latach '70 -siątych.Pamiętam że składaliśmy też urządzenia dla zakładów(za to szkoła miała kasę na zakup na warsztaty urządzeń nowszej generacji).Pamiętam też że kupowaliśmy sobie sami części do niektórych urządzeń a szkoła udostępniała nam przyrządy pomiarowe.Ja nie rozumiem dlaczego państwo ma sponsorować w kapitaliźmie niektóre szkoły jeżeli nie robiono tego nawet za czasów komuny.Przecież w tych szkołach nie rządzą barany tylko ludzie i napewno wymyślą jak zdobyć kasę.Szkoła o której napisałem w Krakowie żeby wygospodarować trochę kasy współpracuje z wyższą uczelnią-ku obopólnej korzyści a nie czeka na mannę z nieba.
 • ~Młody belfer
  (2014-01-18 18:55)
  Obecnie jest w szkolnictwie tak płaci Państwo za sztukę za ucznia a nie jakość kształcenia. Dyrektorzy szkół w tym i część nauczycieli jest zatrudniana na zasadzie jesteś nauczycielem dyplomowanym lub mianowanym to masz zatrudnienie nie ważne jakie masz studia wyższe czy skończyłeś studia podyplomowe a najlepiej jak należysz do związków zawodowych ZNP a nawet i oświatowej Solidarności, znam takich nauczycieli, którzy jednocześnie należą do obydwu związków zawodowych. Merytorycznych nauczycieli wykształconych się zwalnia a zostawia swoich kolesi z klucza partyjnego. Pracuję w szkole ponadgimnazjalnej gdzie według mniemania nowego (starego byłego v-ce) dyrektora szkoły to nauczyciel ma zdać za ucznia egzamin zawodowy jeszcze trochę to i maturę pewnie za niego będzie musiał zdać. Narobili różnych zwolnień w szkołach z matury dysleksji, dysortografii i co tam jeszcze się da. Pieniądze powinny iść za jakością kształcenia a nie uczniami no może jak są niepełnosprawni i to potwierdzone szeregiem badań wystawionych przez lekarzy specjalistów a nie rodzinnych. Powinno być z szkołami średnimi jak z uczelniami wyższymi szkoły powinny być oceniane przez Państwową Komisję Akredytacyjną pod uwzględnieniem zasobu kadrowego nauczycieli tj. ukończenia ukierunkowanych studiów wyższych a nie awansów zawodowych, zasobu sprzętowego szkoły i wyników z egzaminów zewnętrznych. Obecnie to się teraz należy wszystko młodzieży nie dając od siebie nic przy akceptacji dyrektora szkoły. Popieram pomysł jak szkoła ma wysoką jakość kształcenia i odpowiednią kadrę naukową a może i być akademicką to powinna mieć więcej pieniążków na swój rozwój i pracę z uczniami. Tam gdzie pracuję to poziom technikum informatycznego jest oceniany na średnią 3,00 natomiast zawodówka osiąga średnią 2,99 choć technikum informatyczne powinno być jak najlepsze w szkole a nie jest jak dyrektor bierze uczniów jako sztuki za nie płacą i są tzw. spady z innych szkół gdzie jeszcze dbają o jakość kształcenia. Więc niech się cieszą, że niektóre szkoły mogą się poszczycić jakością kształcenia oraz odpowiednim materiałem w postaci uczniów. Kończyłem szkołę w 1996 roku i wiem jedno wtedy to poziom nauczania był większy w szkołach średnich i zawodówkach niż obecnie. Szkoły obecnie to są przechowalnie dla lokalnych polityków i działaczy związkowych. Szkolnictwo już osiągnęło dno za sprawą obecnie siedzących w sejmie wszystkich partii politycznych. Dziękuję im za to aby politykom żyło się lepiej.

Może zainteresować Cię też: