Towarzystwo Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego jest organizacją pożytku publicznego, która działa 1991 r. i w tym czasie przyznało ponad 300 dwuletnich stypendiów. Towarzystwo jest afiliowane przy organizacji szkół międzynarodowych United World Colleges (UWC) istniejącej od 1962 r. z siedzibą w Londynie (www.uwc.org).

Reklama

Stypendia przyznawane są na dwa ostatnie lata nauki w szkole średniej. Jak poinformowała Krystyna Troszczyńska z Towarzystwa, rozpoczął się właśnie nabór kandydatów na miejsca stypendialne na lata 2012-2014.

Obecnie polscy uczniowie, którzy zdobyli stypendia, uczą się m.in. w Hong Kongu, na Kostaryce i Wielkiej Brytanii.

"Uczę się sześciu przedmiotów, wśród których jest wybrany przeze mnie mandaryński od podstaw. Wreszcie zrozumiałem dlaczego chiński nazywany jest najtrudniejszym językiem świata. Lekcje prowadzone są bardzo ciekawie. W ich trakcie możemy korzystać z własnych komputerów, co odróżnia mój college od polskiego liceum. Nauczyciele są bardzo pomocni i wyrozumiali. Zdają sobie sprawę z tego, iż nie wszyscy jesteśmy w stanie płynnie mówić po angielsku. Nie zmienia to faktu, iż nadal wiele od nas wymagają" - opowiada Michał Mokrzycki z Częstochowy, przebywający na stypendium w szkole Li Po Chun UWC w Hongkongu.

"Najważniejsza jest tu akceptacja, że wszyscy jesteśmy różni. W szkole jest 160 uczniów z 60 krajów świata. Niesamowite, że mimo iż wszyscy mamy różne korzenie, potrafimy żyć ze sobą 24 godziny na dobę. Uświadomiliśmy sobie tę różnorodność podczas parady z okazji Święta Niepodległości Kostaryki 15 września, kiedy każdy uczeń, ubrany w narodowy kostium trzymał flagę swojego kraju. Obok klas mamy dużą mapę świata, na którą spoglądam każdego dnia i uświadamiam sobie, że mam przyjaciół na całym świecie. Moje współlokatorki pochodzą z Barbadosu i Indii" - relacjonuje Dagmara Franczak z Suwałk, obecnie uczennica UWC w Kostaryce.

Mateusz Król z Białegostoku wyjechał do Worth School, prywatnej szkoły pod Londynem. "Wszystkie sale lekcyjne wyposażone są w niezbędne pomoce dydaktyczne i tablice interaktywne. Dzięki temu na lekcjach chemii naprawdę przeprowadzamy doświadczenia, a na lekcjach języka francuskiego oglądamy i analizujemy sceny z filmów francuskich. Szkoła oferuje szeroką gamę zajęć dodatkowych. Osiem sal z pianinami i innymi instrumentami muzycznymi, na których można ćwiczyć o dowolnej porze dnia, dwa chóry, orkiestra i różne zespoły pozwalają rozwijać się muzycznie. Teatr, pracownie plastyczne pozwalają na rozwój artystyczny. Duża liczba boisk do rugby i piłki nożnej, korty tenisowe i squasha, hala sportowa, siłownia i wiele innych stwarzają świetne warunki do rozwoju fizycznego. Szkoła jest dość międzynarodowa. Oczywiście, najliczniejszą grupą są Brytyjczycy, ale w szkole nie brakuje innych narodowości, uczą się tu Chińczycy, Niemcy, Włosi i Hiszpanie" - opowiada.

ReklamaW latach 2012-2014 stypendyści będą mogli podjąć naukę w następujących szkołach UWC: UWC Adriatic (Włochy), Red Cross Nordic UWC (Norwegia), Li Po Chun UWC (Hong Kong), UWC Costa Rica (Kostaryka), UWC in Mostar (Bośnia i Hercegowina), UWC Maastricht (Holandia) oraz wybranych szkołach prywatnych w Wielkiej Brytanii i Austrii. Nauka kończy się maturą międzynarodową International Baccalaureate (IB) w szkołach UWC oraz maturą "A-Levels" w szkołach brytyjskich.

Kandydaci powinni uczyć się w I klasie liceum ogólnokształcącego, muszą mieć średnią ocen minimum 4,5, a wynik testu gimnazjalnego (średnia z trzech części) minimum 80 proc. Wymagana jest również dobra znajomość języka angielskiego oraz udokumentowane szerokie zainteresowania i osiągnięcia.

W okresie 1991-2010, po ukończeniu szkoły średniej 75 proc. stypendystów Towarzystwa kontynuowało naukę na uczelniach zagranicznych, głównie w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych, a 25 proc. z nich zostało studentami dziesięciu najlepszych uczelni na świecie, w tym Uniwersytetu Harvarda, Oxfordu oraz Cambridge.

Zgłoszenia można wysyłać do 15 stycznia 2012 r. Ze strony internetowej www.uwc.org.plnależy pobrać formularz zgłoszeniowy, a następnie wypełnić go w wersji elektronicznej i wysłać jako załącznik na adres e-mail: kwalifikacje@uwc.org.pl.

Szczegółowe zasady konkursu zostały umieszczone na stronie Towarzystwa Szkół Zjednoczonego Świata im. prof. Pawła Czartoryskiego: www.uwc.org.pl.