Polscy nauczyciele pracują najkrócej na świecie

| Aktualizacja:

Dziesięciu uczniów - tylko taka garstka przypada na jednego nauczyciela. Pedagogów mamy wciąż pół miliona, choć liczba ich wychowanków spadła o milion. Za to wydatki na szkoły rosną.

wróć do artykułu
  • ~z.
    (2011-09-22 09:54)
    takich bzdur dawno nie czytałam
  • ~zbigniew
    (2011-09-22 13:18)
    POLSKA TO FENOMEN NA SKALE SWIATOWA W PRUDUKCJI EMERYTOW ************ TAKA BIEDA, WSZYSTKIM ZABIERA PIENIADZE A TAKIM SZCZAWIKOM ROZDAJE SIE PIENIADZE ZA DARMO. LUDZIE PRACUJA PO 45-50-55 LAT I MAJA GLODOWE I JESZCZE IM SIE MOWI ZE PRACUJAC DLUZEJ WIECEJ DOSTANA A EMERYT POLICYJNY,WOJSKOWY PO 15 LATACH DOSTAJE 3-4 RAZY TYLE I JEST NA 40% SWOJEJ EMERYTURY. CIAGLE IM JESZCZE MALO. MIELI PRACE MOGLI PRACOWAC NIKT ICH NIE ZWOLNIL, ALE JAK ONI SIE WYPALILI AZ KU.WA DYM Z NICH LECI. W POLICJI JEST TYLE STANOWISK ZE MOGA DO SMIERCI ROBIC. ALE NA EMERYTURZE PRACUJA DALEJ I POZWALA SIE IM DOROBIC BEZ OGRANICZENIA. ZNAM DUZO EMERYTOW POLICYJNYCH I TYLKO SIE SMIEJA. ZABIERAJA MIEJSCA PRACY INNYM PO PRZEJSCIU. MAJA OKRESLONE UTRATY ZDROWIA NAWET OD PSYCHIATROW I PRACUJA JAKO OCHRONIARZE NAWET Z BRONIA. ZNAJOMY POLICJANT POSZEDL DO SZPITALA NA 3 DNI I DOSTAL DODATEK 600ZL. DO EMERYTURY ZA UTRATE ZDROWIA. JA MAM PRZEPRACOWANE 42 LATA I MAM 1040 ZL. PROSZE POROWNAC. DLACZEGO NP. NIEMIECKI MUSI PRACOWAC DO PELNEJ. DZIKI KRAJ JAK MOWI DRZEWIECKI. KAZDY RZAD SIE BOI ZABRAC BO TO ELEKTORAT. ZENADA, KOMUNISTYCZNA SPRAWIEDLIWOSC.35 LAT ZYCIA I EMERYT.
  • ~justa
    (2011-09-22 14:12)
    Pierwsza sprawa - w pierwszym zdaniu mowa jest o nauczycielach, w drugim o pedagogach - co za jełop albo nie znający języka polskiego pisał ten artykuł, że nie widzi różnicy. Policzcie od razu psychologów, pielęgniarki, sprzątaczki i woźne w szkole jako nauczycieli, dopiero wam wyjdzie mała ilość nauczycieli na uczniów. A co w tym dziwnego że na wsi jest mniej niż 10 dzieci w klasie, a w miastach po 30 w klasach podstawówek,do 36 w klasach liceów a w zawodówkach to już w ogóle duży rozrzut - czyli w każdej inaczej??
  • ~zbigniew
    (2011-09-22 14:12)
    ~RE~MATEMATYK --CZY TY SIE NACPALES ? NIKT TU NIE MOWI O TYM CO TY WYPISUJESZ. LICZY SIE UCIAZLIWOSC PRACY W PEWNYM OKRESIE CZASU PRACY. SPORTOWIEC KTORY NIE ZDOBEDZIE MEDALU OLIMPIJSKIEGO TEZ NIC NIE DOSTANIE A MOZE BYC CIAGLE CZWARTY PRAWDA.
  • ~no właśnie
    (2011-09-22 13:50)
    "w gminach wiejskich klasy liczą po 6-8 dzieci, to fakt, a jeżeli ktoś zaprzeczy jest kłamcą ! Bez problemu podam przykłady miejscowości, gdzie tak jest, więc nauczycielu jeżeli uczysz w klasie liczącej 30 uczniów, nie myśl, że tak jest wszędzie, chyba, że coś takiego nie mieści się w Twoim rozumku"
    - A Ty nie widzisz, że takie stawianie sprawy to najkrótsza droga do ZAMKNIĘCIA właśnie tych małych szkół i do umieszczenia wszystkich dzieci w szkołach - molochach??? W imię dobra dzieci???
  • ~matematyk
    (2011-09-22 13:31)
    Licząc w ten sposób ustalmy, ile pracuje: dziennikarz w telewizji - 15 min, bo w ciągu 30 minutowych wiadomości na wizji jest ok. 15 minut, pani w sklepie np. jubilerskim - tylko wtedy, gdy obsługuje klientów, gdy ich nie ma - nie pracuje. Aktor - 1 godzina dziennie (na scenie) i to nie w każdy dzień, redaktor gazety - 2 godz. na tydzień (tyle siedzi w redakcji, podobno resztę robi w domu), SPRINTER - 11 sek raz na jakiś czas (na zawodach), itd...
    Naprawdę tak mamy liczyć wszystkim czas pracy???
  • ~zbigniew
    (2011-09-22 13:30)
    NAPEWNO NAUCZYCIEL PREDZEJ ZASLUGUJE NA WCZESNIEJSZA, CZY STRAZAK. SZCZEGOLNIE POLICJA DROGOWA TAK SIE WYPALA, ZE NIE MOZNA OBOK NICH PRZEJECHAC TYLE DYMU!!!. PRZYJEDZIE TAKI DO WYPADKU POD KRAWATEM I KRECI TYM KOLKIEM PO SZOSIE, MOZE ZALOZYC DO TEGO KOLKA WSPOMAGANIE ZEBY SIE NIE WYPALAL.JAK WIDZE CO NP. PRZY WYPADKU ROBI STRAZ A CO POLICJANT TO STRAZAKOWI DALBYM EMERYTURE PO OSIAGNIECIU NP.50 LAT, NAUCZYCIEL TO MA NERWOWA PRACE, WOGOLE DZISIAJ KIEDY MLODZIEZ JEST B. TRUDNA. POLICJANTOM SIE DAJE ZEBY LEPIEJ CHRONILI RZADZACYCH I LEPIEJ PALOWALI. ZAZNACZAM ZE NIE MAM NA MYSLI WSZYSTKICH GRUP POLICJANTOW. POLICJANTA Z ULICY MOZNA PRZENIESC NA DZIELNICOWEGO NP. W BUDYNKACH KOMEND SIEDZI OGROMNA RZESZA PASIBRZUCHOW. GRUPY SPECJALNE POLICJI TO CO INNEGO, CI MUSZA BYC BARDZO SPRAWNI I TYCH MOZNA WYSLAC NP. W WIEKU 45 LAT. JEZELI KTOS ZACHOROWAL TO NA RENTE TAKA JAK JA MAM PO 42 LATACH PRACY- 1040 ZL I BASTA.
  • ~G-no mnie to obchodzi
    (2011-09-22 13:27)
    Nie stać nas na 18 godzinowy etat nauczycieli, nie stac nas na 100 tys niepotrzebnych etatów w administracji, niestać nas na dopłaty do emerytur rolniczych, górniczych, strażackich, policyjnych..
    Pytanie czy Tusk nas za duzo nie kosztuje?
  • ~Stif
    (2011-09-22 12:14)
    Już widzę rwetes jaki podniosą związki zawodowe nauczycieli... A co na to PIS-dzielce...
  • ~faas
    (2011-09-22 15:05)
    co Ty za głupoty wypisujesz matematyk, weź pod uwagę, że podane przez Ciebie zawody nie maja odgórnie przyznaego limitu pracy poprzez ustawę, nie znam ustawy która określałaby sprinterowi czas pracy na 11 sekund, aktorowi na 1 godzinę na tydzień, kasjerce, dziennikarzowi itp. a nauczyciel ma to gwarantowane odgórnie 18 godzin pracy w tygodniu i określona niemała kasa. Wszystkie zawody które wymieniłeś ustalają zarobki w sposób "dogadania się" również czas pracy nie jest narzucony odgórnie tylko jak postanowią pracodawca z pracownikiem z uwzględnieniem przepisów prawa pracy.
  • ~LAF
    (2011-09-22 12:05)
    TUSK KŁAMIE ! W POLSCE NIE MA KRYZYSU ! ! !
    SKORO POLSKA FUNDUJE COS TAK KOSZTOWNEGO DLA BUDŻETU JAK KARTA NAUCZYCIELA TO NIE MOŻNA MÓWIĆ ŻE JEST KRYZYS !
    I DO TEGO JESZCZE SIĘ ZWIĘKSZA PŁACE GRUPIE ZAWODOWEJ WYPOSAŻONEJ W KOSZTOWNE PRZYWILEJE NA KTÓRE MUSI PŁACIĆ RESZTA SPOŁECZEŃSTWA
    PŁACE IM ZOSTAWIĆ ALE KARTA WON A W JEJ MIEJSCE KP TAK JAK DLA WSZYSTKICH Z ZASTRZEŻENIEM ŻE Z 40 GODZIN PRACY W TYGODNIU NAUCZYCIEL MA PRZEPRACOWAĆ 20 PRZY TABLICY
  • ~Opinia Publiczna
    (2011-09-22 12:00)
    jak ograniczyć słusznie nabyte prawa.
    NALEŻY WRZUCIĆ JAKIEŚ SFINGOWANE DANE W OBIEG PUBLICZNY A POTEM DONALD PO WYGRANYCH WYBORACH (PEWNIE JUŻ SĄ PROTOKOŁY P.K.W.)
    IDĄC ZA GŁOSEM SPOŁECZEŃSTWA SKOŃCZY TĘ GRANDĘ.
    I OBETNIE PENSJE NAUCZYCIELOM.
    DO PRACY NA ZMYWAKU WYSTARCZY UMIEJĘTNOŚĆ PISANIA I LICZENIA.
  • ~laf
    (2011-09-22 11:54)
    w gminach wiejskich klasy liczą po 6-8 dzieci, to fakt, a jeżeli ktoś zaprzeczy jest kłamcą ! Bez problemu podam przykłady miejscowości, gdzie tak jest, więc nauczycielu jeżeli uczysz w klasie liczącej 30 uczniów, nie myśl, że tak jest wszędzie, chyba, że coś takiego nie mieści się w Twoim rozumku
  • ~zz
    (2011-09-22 11:51)
    jak tak czytam pełne oburzenia komentarze nauczycieli to mnie pusty śmiech ogarnia. Jeszcze potrafią podawać własne wyliczenia podając że w roku mają 36 tygodni pracy !!! 36x7= 252 dni ! ! ! odejmując od tego soboty i niedziele 72 daje to nam liczbę 180 dni pracy w roku !!!
    180 dni pracy w roku pracuje polski nauczyciel czyli połowę roku !
    tak wynika z podawanych przez nich danych
    i jeszcze wrzeszczą że to kłamstwo że pracują bardzo mało
    poza dyplomem WSP trzeba mieć jeszcze cos co się nazywa inteligencja
  • ~Lukasz555
    (2011-09-22 11:41)
    Nauczyciele to typowa grupa w polskiej budzetowce - marne pensje, niewiele obowiazkow, dziadostwo oraz weto zwiazkow zawodowych w kwestii jakichkolwiek zmian.
  • ~piotrek
    (2011-09-22 11:09)
    Przez takie wlasnie teksty w Polsce kwestie edukacji sa marginalizowane. Oto co okazuje sie najwazniejsze to nie poziom edukacji, ale to ile zarabiaja nauczyciele, ile srednio dzieci przypada na jednego nauczyciela. Zrobmy tak zamknijmy wszystkie szkoly - bedzie gora oszczednosci - a nauczyciele moga uczciwie pracowac po 10 h. na budowach. Moze przesadzam - zostawmy takie male szkolki gdzie dzieci beda uczyc sie pisac i liczyc do 100. Inna opcja - niech zajecia w szkolach trwaja po 12 godzin, Wtedy nauczyciel nie wyjdzie ze szkoly wczesniej. Jak dzieci sie zmecza to mozna materace na korytarzach polozyc aby w razie czego mialy sie gdzie zdrzemnac. Jedzenie to rodzice moga dowozic.
  • ~obserwator
    (2011-09-22 14:42)
    przepraszam a jak ktoś pracuje w firmie 8 godzin dziennie ale za 15 tyś złotych, i jezdzi samochodem służbowym za friko i ma urlop na żądanie bo nauczyciel nie może mieć takowego urlopu, do pracy dojeżdża na własny koszt, kartki, pomoce kupuje sam, w firmach wszysstko dostają, to to jest ok tak.
  • ~Pocałujcie mnie w (_!_)
    (2011-09-22 15:15)
    I wszystko jasne - jakoś dziwnie szybko pojawił się kolejny news - "Premier broni nauczycieli: To jeden z najcięższych zawodów". Oczywiście to przypadek.
  • ~widmo
    (2011-09-22 10:39)
    dziennikarze pracuuja połowę tego a biora jeszcze więcej plus gadżety darmowe obiady itd.
  • ~Zawstydzony Polak
    (2011-09-23 05:02)
    Już od dawna to było wiadome że to największe lenie w europie i nawet świecie, a Wy teraz to odkryliście? Mam wielu znajomych nauczycieli rozsianych po świecie i wiem z pierwszej ręki jak jest w USA (Chicago), jak się uczy i ile w Hiszpanii, a także co miesiąc rozmawiam z nauczycielem z Anglii. Tego co tam to u nas nawet w połowie nie ma. A zarobki przechodzą ludzkie pojęcie za kilka godzin dziennie. Ale tak - oni zawsze biedni i ile się nie narobią! Ale ze wakacje mają łącznie 30 4 miesiące w roku to nie widzą. A urlop na - hahaha - podratowanie zdrowia? A hutnik czy górnik gdzie ma takie przywileje zdrowotne???

Może zainteresować Cię też: