Założeniem telewizji Uniwersytetu Śląskiego będzie przekazywanie wszystkich informacji związanych z życiem uczelni. "Będziemy także celowali w wydarzenia związane z aglomeracją górnośląską. W tym wypadku skupimy się przede wszystkim na wydarzeniach kulturalnych oraz sprawach społecznych powiązanych ze środowiskiem akademickim" - powiedział w środę koordynator telewizji Uniwersytetu Śląskiego doktorant Radosław Aksamit.

Reklama

Ideą przedsięwzięcia będzie nie tylko pokazywanie wydarzeń organizowanych przez uczelnię, odkryć, wynalazków i osiągnięć naukowych instytutów badawczych oraz poszczególnych naukowców, w planach znalazło się także nagrywanie wykładów. "Oferta telewizyjna będzie wszechstronna, dlatego pojawi się w niej także element dydaktyki" - wyjaśnił Aksamit.

Telewizja uniwersytecka będzie miała własną stronę internetową, do której dostęp będzie miał każdy internauta. Nieliczne nagrania, prawdopodobnie m.in. wykłady oraz inne materiały edukacyjne będą dodatkowym bonusem dla studentów.

Rozpoczął się nabór współpracowników do telewizji, która zostanien uruchomiona z dniem nowego roku akademickiego 2011/2012. Koordynator powstającej telewizji wyjaśnia, że zainteresowanie jest ogromne i niemal każdego dnia odbiera po kilkanaście telefonów. "Istotną sprawą jest stworzenie zespołu dziennikarzy, których chcemy znaleźć wśród studentów m.in. politologii o specjalności dziennikarstwo i komunikacja społeczna, choć oferta skierowana jest do wszystkich" - tłumaczył Radosław Aksamit.

Każdy z młodych adeptów dziennikarstwa zostanie wyposażony w kamerę, mikrofon, sprzęt do transmisji na żywo. Organizatorzy tego przedsięwzięcia liczą, że nowa metoda komunikacji ze środowiskiem uniwersyteckim oraz z mieszkańcami aglomeracji oraz absolwentami pozwoli wypromować uczelnię na zewnątrz.

Własną telewizję internetową uruchomił już m.in. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pomysłodawcy ze Śląska nie ukrywają, że wzorem będą dla nich pomysły amerykańskie, gdzie ta forma komunikacji jest bardzo popularna od wielu lat.