Idea zorganizowania polsko-ukraińskiego turnieju drużyn akademickich w piłce nożnej 2010-2012 wyszła ze środowiska szkół wyższych Polski i Ukrainy w związku z przygotowaniami do mistrzostw Europy w 2012 roku.

Reklama

Sobotnie mecze o miejsca na podium poprzedziły eliminacyjne rozgrywki w czterech miastach-gospodarzach Euro 2012: Kijowie, Lwowie, Charkowie i Doniecku.

Z Polski uczestniczyły reprezentacje ośmiu uczelni: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.

"Kiedy okazało się, że Polska i Ukraina będą organizatorami Euro 2012 zaczęliśmy się zastanawiać, jak wykorzystać ten fakt dla rozwoju kontaktów i współpracy między uczelniami dwóch krajów. Uznaliśmy, że sport będzie najlepszym do tego środkiem" - powiedział PAP Waldemar Siwiński z fundacji edukacyjnej Perspektywy, która wraz z AZS współorganizuje turniej.

W przyszłym roku gospodarzem rozgrywek Studenteuro będzie Polska.