23. edycja festiwalu przyciągnęła do woj. śląskiego łącznie ok. 300 artystów z dwunastu krajów, m.in.: Argentyny, Jordanii, Bośni i Hercegowiny oraz Białorusi. Podczas trwających do 5 września koncertów zespoły zagrają na oryginalnych, mało znanych w Polsce instrumentach, takich jak przypominająca harfę kreza z Udmurcji.

Reklama

Jak podkreślił rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, uczelni nie można kojarzyć tylko i wyłącznie z nauką. "Uniwersytet to także edukacja, czyli kształtowanie ludzkiej świadomości, które - wraz z poszukiwaniem porozumienia na wielu płaszczyznach - jest jedną z głównych misji uniwersytetu" - wyjaśnił rektor.

Polskę reprezentuje działający przy Uniwersytecie Śląskim Studencki Zespół Pieśni i Tańca (SZPiT) "Katowice", który - oprócz lokalnego folkloru - przedstawi także ludową interpretację utworów Fryderyka Chopina. Stanie się to 2 września podczas koncertu "Muzyka świata", poświęconego pamięci słynnego kompozytora. Polacy i Ukraińcy przygotują taneczną interpretację jego wybranych dzieł.

Choć część zespołów występuje w Polsce od soboty, oficjalnie festiwal zainaugurowano w poniedziałek. Koncerty będą odbywały się do końca tygodnia w Chorzowie, Sosnowcu, Cieszynie oraz Katowicach. "Dużą część wydarzeń zorganizowaliśmy w plenerze. Liczymy na to, że dzięki temu jak największa liczba osób będzie mogła uczestniczyć w koncertach. Ponadto, niezwykle ważne dla nas jest skracanie dystansu między ludźmi a kulturą do minimum, także w dosłownym sensie" - wyjaśniła kierownik SZPiT "Katowice" Barbara Uracz.

Tegoroczna edycja festiwalu jest organizowana przez Uniwersytet Śląski, Stowarzyszenie Kultury i Folkloru Ziem Polskich "Patria" oraz samorządy miast, w których odbędą się koncerty. Gospodarzem imprezy zapraszającym zespoły jest SZPiT "Katowice".

Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny organizowany jest od 1979 roku. Uważany jest za jedną z nielicznych imprez tego typu organizowaną przez środowisko akademickie. W trakcie ponadtrzydziestoletniej historii festiwalu wystąpiły na nim zespoły z ponad 230 krajów, m.in.: Meksyku, Indii, Cypru i Węgier.