Wynajęcie i opłacenie mieszkania to zawsze dla studenta spory ból głowy. W tym roku jednak jest lepiej niż jeszcze 12 miesięcy temu. Nie tylko ceny spadły, ale także ofert jest znacznie więcej.

Reklama

Zdecydowany spadek cen zanotowano w Białymstoku, gdzie wynajem jest tańszy o 13 proc. niż rok temu, i w Gdyni - tu ceny spadły o 11 proc. - wynika z raportu firmy doradczej Expander Advisors, który cytuje portal dlastudenta.pl. Taniej jest także w Gdańsku - o 10 proc., a nawet w największych ośrodkach akademickich - Warszawie i Krakowie, gdzie ceny spadły średnio o 6 proc. Drożej niż przed rokiem, ale i tak nieznacznie, jest w Lublinie, Rzeszowie i Bydgoszczy.

Spadek cen z w największym stopniu dotyczy kawalerek. W Gdyni miesięczny koszt wynajmu jednopokojowego mieszkania jest nawet o 200 zł niższy niż rok temu. W Warszawie, Białymstoku czy Gdańsku różnica wynosi około 100 zł.

Nieco mniejsze spadki zanotowano w przypadku mieszkań dwupokojowych - tu różnica w porównaniu z ubiegłym rokiem wynosi średnio 3,2 proc. Ale gdy spojrzeć na konkretne oferty, okazuje się, że w Krakowie dwupokojowe mieszkanie studenci wynajmą już o 220 zł taniej niż rok temu. A przecież taka sytuacja jest dla nich bardziej opłacalna niż wynajem kawalerki. Spadek cen w najmniejszym stopniu dotyczy ofert wynajmu mieszkań trzypokojowych.

Nadal najdroższym miastem pozostaje Warszawa. Drugim miastem, w rankingu najdroższych lokalizacji, jest Wrocław. Na trzecim miejscu, ze stosunkowo podobnymi kosztami plasują się Kraków, Gdańsk, Gdynia, Katowice i Poznań. Miasta, gdzie student wyda na mieszkanie najmniej to Białystok oraz Toruń - wylicza dlastudenta.pl.