Ekspozycję, zorganizowaną po raz drugi przez Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku, można oglądać od piątku w trzech miejscach: Galerii ASP, Gdańskiej Galerii Guentera Grassa oraz w oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku w Zielonej Bramie.

Reklama

Prace na wystawę zgłosił każdy z rektorów siedmiu ASP - w Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu. Ogółem na wystawie znalazło się 25 dzieł wykonanych przez absolwentów.

Nagrodę główną w wysokości 17,5 tys. zł, ufundowaną przez rektorów ASP, otrzymał w piątek tegoroczny absolwent gdańskiej ASP, 25-letni Marcin Zawicki, za zestaw 10 obrazów olejnych zatytułowanych "Hollow art".

"W nagrodzonym cyklu widać jednocześnie dobrze opanowane rzemiosło, wrażliwość kolorystyczną, jak i niebagatelne zdolności malarskie. Prace mają swój specyficzny klimat, taką półprzezroczystą powierzchnię pokrywającą całość tych wykonanych przez autora martwych natur i detali architektonicznych" - powiedział PAP członek jury, prorektor ASP we Wrocławiu prof. Piotr Kielan.

W dziewięcioosobowym jury zasiadali rektorzy ASP oraz przedstawiciele fundatorów dwóch pozostałych nagród: marszałka pomorskiego oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Zdaniem Kielana, wybór najlepszych prac przez jury nie był łatwy z racji ich różnorodności.

ReklamaReklama

Na wystawie "Najlepsze Dyplomy 2010" znalazło się bowiem malarstwo, grafika, rzeźba, instalacje oraz multimedia. "Zauważalny jest w nich powrót do rzemiosła, czyli sztuki polegającej na umiejętnościach i warsztacie wykonawczym" - ocenił Kielan.

"Moja praca traktuje o złym podejściu do klasycznej sztuki, o traktowaniu takiej sztuki jako gadżet, zabawkę, którą wiesza się na ścianie" - powiedział PAP Marcin Zawicki. Wyjaśnił, że na swoich obrazach stworzył "umowne kopie dzieł klasycznych autorów", przetwarzając je celowo w "rodzaj jarmarcznej zabawki". Jednym z pierwowzorów dla absolwenta gdańskiej ASP były np. cykl obrazów Claude'a Moneta "Katedra w Rouen".

Nagroda marszałka pomorskiego w kwocie 8 tys. zł przypadła Luizie Kolasie z ASP w Katowicach za cykl grafik pt. "Cokolwiek wiem, trwa w jej pamięci". Nagrodę ministra kultury i dziedzictwa narodowego o takiej samej wysokości otrzymał za cykl rzeźbiarski "Przedmioty transformacji" Rafał Janiec z krakowskiej ASP.

Jury przyznało też kilka wyróżnień. Wystawa "Najlepsze Dyplomy 2010" potrwa do 22 sierpnia. Jednym z jej patronów medialnych jest Polska Agencja Prasowa.

Najlepsze dyplomy zobaczyć można w Gdańskiej Galerii Miejskiej.