Reklama

Jak poinformował PAP Andrzej Charytoniuk z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, głównym zadaniem młodych inżynierów było stworzenie nowego sportowego bolidu wraz z pełną dokumentacją techniczną oraz przygotowanie multimedialnej prezentacji.

"Bolid na tegoroczne zawody o nazwie RT01 powstał w warsztatach Politechniki i jest w 85 proc. wykonany z oryginalnych, projektowanych specjalnie dla niego części. Pozostałe elementy to podzespoły seryjne. Pojazd ma 1,15 m wysokości, prawie 1,5 m szerokości i niemal 3 m długości, rozwija prędkość do 140 km/h. "Oryginalny kształt orła nadał bolidowi student wrocławskiej ASP" - powiedział Charytoniuk.

Konkurs przeprowadzony zostanie na torze wyścigowym Silverstone i składa się z siedmiu części - trzech statycznych, polegających m.in. na wystąpieniach przed komisją konkursową, i czterech dynamicznych odbywających się na torze wyścigowym.W 2009 r. zespół wrocławskich studentów ze swoim bolidem RT09 startował tylko w konkurencjach statycznych i zajął siódme miejsce w swojej klasie oraz szóste miejsce w kategorii "konstrukcja pojazdu".

"Formula Student" to największa tego typu impreza na świecie. Prowadzona jest przez Institue of Mechanical Engineers we współpracy z wieloma koncernami przemysłowymi. Od 2006 r. patronem imprezy jest Ross Brown szef zespołu Formuły 1 Mercedes GP. Projekt ma przekonać studentów, by zaprojektowali, zbudowali, wycenili i zaprezentowali jednoosobowy bolid wyścigowy. W 2009 r. w konkursie wzięło udział ponad 2 tys. studentów z 21 krajów.