Światowe finały Imagine Cup 2010 potrwają do 8 lipca. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego jest partnerem wydarzenia.

Reklama

Organizowany przez firmę Microsoft konkurs Imagine Cup jest największym konkursem technologicznym dla studentów na świecie. Do tegorocznej, ósmej już edycji zgłosiło się 325 tysięcy studentów z ponad 100 państw. Z tej grupy podczas kilkuetapowych eliminacji i lokalnych finałów wyłoniono zespoły, które staną do finałowej rozgrywki. Do Warszawy przyjechało 434 zawodników reprezentujących 69 krajów, w tym tak egzotycznych jak Bahrajn, Antyle Holenderskie czy Wybrzeże Kości Słoniowej. Tak duża liczba ekip narodowych stawia Imagine Cup wśród najbardziej ogólnoświatowych wydarzeń, takich jak Igrzyska Olimpijskie czy Mistrzostwa Świata. Nic dziwnego - już od dawna Imagine Cup jest nazywany igrzyskami olimpijskimi nowych technologii.

W tym roku studenci rywalizują w pięciu kategoriach konkursowych: Projektowanie Oprogramowania, Projektowanie Systemów Wbudowanych, Projektowanie Gier, Media Cyfrowe oraz Technologie Informatyczne. Najbardziej prestiżową z nich, rozgrywaną od samego początku istnienia konkursu, jest Projektowanie Oprogramowania. W światowych finałach konkursu w tej kategorii startuje aż 262 studentów, reprezentujących 68 drużyn, a wśród nich zespół fteams z Politechniki Łódzkiej - zwycięzcy finałów krajowych

Magdalena Jonczyk, Grzegorz Glonek, Tomasz Ciejka, Daniel Moliński i Jacek Pintera, czyli fteams, zostali wybrani na reprezentantów Polski podczas finałów krajowych Imagine Cup, które odbyły się 19 maja. W trakcie finałowych prezentacji zademonstrowali projekt interPeter, który jest automatycznym tłumaczem języka migowego na język naturalny i odwrotnie. Dzięki niemu osoby z niepełnosprawnością słuchową mogą samodzielnie porozumiewać się z osobami słyszącymi w czasie rzeczywistym. Opiekę merytoryczną nad drużyną fteams sprawuje dr inż. Jarosław Koszuk.