Szkołę, w której zajęcia potrwają do 14 lipca, zorganizowała Katedra Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Reklama

W ramach projektu uczestnicy szkoły wysłuchają wykładów o transformacji ustrojowej w Polsce po 1989 r., współczesnej scenie politycznej (planowane jest spotkanie z politykami PO i PiS) oraz polskiej gospodarce i kulturze. Wygłoszą je historycy, politolodzy i ekonomiści, m.in. prof. Franciszek Gołembski, prof. Katarzyna Żukrowska, prof. Ryszard Zięba oraz reżyser filmowy Krzysztof Zanussi.

Zaplanowano także specjalne wykłady poświęcone problematyce polsko-rosyjskiej. Są to: Polska i Rosja: płaszczyzny konfliktu i tradycja dialogu, Polska Polityka Wschodnia, Polska pomiędzy Wschodem a Zachodem.

"Chcemy, by młodzi Rosjanie podjęli dyskusję nad stanem obecnym i przyszłością stosunków polsko-rosyjskich, a także, by poznali dylematy rozwoju współczesnej Polski w sferze politycznej, ekonomicznej i społecznej" - powiedział PAP kierownik szkoły prof. Konstanty Adam Wojtaszczyk z UW.

Jak podkreślił, inicjatywa ma pomóc w zwalczaniu stereotypów na temat Polaków i Rosjan. "W naszych relacjach jest wiele negatywnych stereotypów, które tutaj na miejscu studenci będą mogli rozwiać; szczególnie, gdy będą rozmawiać - jak mówią Rosjanie - +po duszam+ (szczerze, od serca - PAP)" - mówił Wojtaszczyk.

W zajęciach weźmie udział 38 studentów i doktorantów z Akademii Dyplomatycznej przy MSZ Federacji Rosyjskiej, Akademii Finansów przy rządzie Federacji Rosyjskiej, Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu im. M. W. Łomonosowa, Państwowego Instytutu Stosunków Międzynarodowych w Moskwie, z Jarosławskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. K. D. Uszinskiego oraz z Państwowego Uniwersytetu w Tule.

czytaj dalej >>>Wykład inauguracyjny "Rosja w polityce zagranicznej Polski" wygłosił b. minister spraw zagranicznych prof. Adam Daniel Rotfled, który omówił polsko-rosyjskie relacje od początku państwowości Polski i Rosji do czasów obecnych. Jak zaznaczył, Polskę i Rosję zawsze cechowała przyjaźń elit o liberalno-demokratycznych przekonaniach.

Wojnę Polski i Rosji sowieckiej z 1920 r. Rotfeld nazwał "wojną nie polsko-rosyjską, ale polsko-bolszewicką". "W szeregach Armii Czerwonej walczyli wtedy nie tylko Rosjanie, ale także i inne nacje, nawet Polacy, którzy byli zafascynowani ideami komunizmu" - mówił polski dyplomata.

Rotfeld przedstawił także studentom koncepcję polityki zagranicznej twórców paryskiej "kultury" Jerzego Giedroycia i Juliusza Mieroszewskiego, zgodnie z którą w polskim interesie jest wspieranie niepodległości Litwy, Białorusi i Ukrainy.

Rosyjscy studenci złożą także wizyty m.in. w Sejmie, Ambasadzie Federacji Rosyjskiej, Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy i Fundacji im. Roberta Schumana.

Ponadto - w ramach programu turystycznego - zwiedzą Warszawę m.in. Muzeum Fryderyka Chopina i Muzeum Powstania Warszawskiego, Kraków, gdzie obejrzą Wawel, a także Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Letnia szkoła dla rosyjskich studentów jest współfinansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych w ramach konkursu "Promocja wiedzy o Polsce 2010".