"Chcemy w ten sposób pokazać, że Politechnika Śląska to przyjazna uczelnia dla osób niepełnosprawnych, wciąż pracująca nad polepszeniem oferty dla nich, wyposażona w nowoczesny specjalistyczny sprzęt, ułatwiający studiowanie" - powiedział PAP pełnomocnik rektora ds. osób niepełnosprawnych Piotr Brzoza.

Reklama

Pierwszy dzień - poniedziałek od godziny 10 do 14 - przeznaczony jest dla osób, które chciałyby zapoznać się z ofertą uczelni, ale nie mogą tego dnia osobiście zawitać na Politechnikę Śląską. Będą one mogły zatem poprzez komunikatory internetowe: Gadu-gadu, Skype, portale społecznościowe - Facebook i Blip - lub telefonicznie porozmawiać z pracownikami Biura ds. Osób Niepełnosprawnych, którzy odpowiedzą na wszelkie nurtujące ich pytania.

Natomiast osoby, które chciałyby odwiedzić Politechnikę Śląską osobiście, będą mogły to uczynić we wtorek 29 czerwca od godziny 10 do 14. Tego dnia w Biurze ds. Osób Niepełnosprawnych osobom odwiedzającym uczelnię zaprezentowany zostanie najnowocześniejszy specjalistyczny sprzęt, wspomagający edukację studentów z różnymi niepełnosprawnościami.

W tym samym czasie Biblioteka Główna Politechniki Śląskiej zaprezentuje komputerowe stanowiska dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Jak poinformował Piotr Brzoza, 10 z 13 wydziałów politechniki jest obecnie przystosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Trwają prace nad przystosowaniem trzech pozostałych: Chemicznego, Elektrycznego oraz Transportu w Katowicach. To jednostki mieszczące się często w kilku i to starych budynkach.

Dla osób niedosłyszących i niesłyszących przygotowano system, który pozwala przekazać bez zniekształceń głos wykładowcy korzystającego z nadajnika do aparatu słuchowego. Uczelniane komputery są też przystosowane do potrzeb osób niewidzących i słabo widzących, łącznie z możliwością drukowania wypukłych wykresów czy rysunków.