Ponad 200 prac studentów pierwszego i drugiego roku, prezentowanych na dorocznej wystawie Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików pokazuje zagadnienia i zadania fotograficzne, realizowane w Studium w ciągu ostatniego roku - informują PAP organizatorzy ekspozycji.

Reklama

Na wystawie znalazły się fotografie zróżnicowane tematycznie i technicznie. Prace studentów pierwszego roku to głównie klasyczna fotografia czarno-biała, a także zdjęcia wykonane w technice bezkamerowej, jak heliografia i luksografia.

Drugi rok to przede wszystkim praca pod okiem mistrzów realizowana w pracowniach autorskich Andrzeja Zygmuntowicza, Magdy Hueckel, Pawła Żaka, Jowity Mormul, Mikołaja Grynberga i Basi Sokołowskiej. Fotografie uczestników drugiego roku to już - zdaniem organizatorów wystawy - prace na dość wysokim poziomie, niebanalne fotografie zrealizowane w zróżnicowanych technikach - w tym prezentacje multimedialne i książka artystyczna.

"Niezmiennym kluczem do sukcesu jest m.in. umiejętność patrzenia, spostrzegania i świadomego wyboru motywu, poparta wiedzą i doświadczeniami wcześniejszych pokoleń" - uważa kuratorka wystawy Anna Wolska.

Według niej, tylko w ten sposób mogą powstać prace, które rozbudzą emocje w widzach i krytykach, o których można będzie powiedzieć coś więcej niż tylko, że są "ładne".

Na tej wystawie można właśnie zauważyć - dodaje kuratorka - jak dzięki grupie najlepszych pedagogów należących do czołówki polskich fotografów "w procesie edukacji z niedzielnego +pstrykacza+ powstaje świadomy siebie twórca, który robiąc zdjęcia staje się +wrażliwym kolekcjonerem świata+, jak powiedziała kiedyś Susan Sontag".

Wystawa w Starej Galerii ZPAF na Placu Zamkowym w Warszawie będzie czynna do 17 lipca.