W 2011 roku w Poznaniu ruszy też Wielkopolskie Centrum Designu. Informację o przygotowaniach do uruchomienia obu przedsięwzięć przedstawiono w piątek na konferencji prasowej w trakcie trwającego na Międzynarodowych Targach Poznańskich wydarzenia arena Design.

Reklama

Szkoła będzie funkcjonowała w ramach Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej w Warszawie. Obecnie trwa opracowywanie założeń programowych uczelni, jej metodologii nauczania i nabór kadry dydaktycznej.

School of Form ma ambicję stać się częścią międzynarodowego środowiska szkół designu poprzez współpracę z uczelniami polskimi i zagranicznymi. Jako pierwsza ze szkół designu wprowadza do programu nauczania nauki humanistyczne, tj. filozofię, socjologię, psychologię, antropologię, które połączone zostaną z przedmiotami specjalistycznymi: komunikacją, wzornictwem przemysłowym, designem czy projektowaniem mody.

Na czele każdego z tych projektów staną uznani w świecie designerzy, którzy wezmą udział w tworzeniu programu nauczania i wyborze polskich wykładowców.

"School of Form jest rewolucyjna i spektakularna, będzie wyjątkowa właśnie ze względu na obecność nauk humanistycznych. Chcemy nauczyć ludzi kreatywności, która pozwala pokonać strach i lęk. To dobra nauka na czasy kryzysu" - powiedziała w trakcie konferencji prasowej Edelkoort.

Jak dodała, szkoła, mimo jej międzynarodowego przesłania, zachowa polski charakter. Sama zaś będzie ją promowała w świecie i wytyczała kierunki kształcenia.

W piątek przedstawiono również projekt utworzenia Wielkopolskiego Centrum Designu w poznańskiej Starej Drukarni. Jego głównym celem ma być podniesienie konkurencyjności i rozwój wielkopolskich przedsiębiorstw sektora kreatywnego. Na terenie Starej Drukarni powstanie również park technologiczny i ośrodek szkoleniowo - doradczy

1 czerwca ruszy remont mieszczącego się w centrum miasta zabytkowego obiektu. Całkowity koszt projektu szacowany jest na 32,5 mln zł, część środków pochodzić będzie z funduszy unijnych. Zakończenie prac remontowo-budowlanych jest zaplanowane na październik 2011 roku.

Li Edelkoort to światowej sławy przepowiadaczka trendów w modzie (trend forecaster), kobieta nazwana przez magazyn "Time" jedną z 25 najbardziej wpływowych osób w świecie mody. Jest ona jednym z gości trwającego od czwartku w Poznaniu wydarzenia arena Design.

Ideą tego przedsięwzięcia jest pokazanie możliwości i korzyści, jakie daje współpraca projektantów i przedsiębiorców. Dzięki temu, że firmy coraz częściej dostrzegają rolę designu, produkują dla klientów przyjemne i funkcjonalne przedmioty.

W ramach tego wydarzenia do Poznania przyjechał także Karim Rashid, legendarny projektant, autor ponad 3000 wzorów wdrożonych do produkcji i laureat wielu prestiżowych nagród. Impreza potrwa do niedzieli. Odbywa się równolegle z premierową edycją Targów Designu Mood Form.