Roczne stypendia oraz indeksy na psychologię otrzymają laureaci II Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej. Uroczysta gala z udziałem minister edukacji narodowej Katarzyny Hall, która objęła Turniej patronatem, rozpocznie się 31 maja o godzinie 12 w auli Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie przy ul. Chodakowskiej 19/31. Organizatorem Turnieju jest magazyn psychologiczny "Charaktery".

Reklama

Do tegorocznej edycji Turnieju zgłosiło się ponad 2000 uczniów z 280 szkół. Wśród nich maturzyści, którzy aby zdobyć indeksy na psychologię pisali prace na tematy zadane przez uczelnie. Pierwszym etapem Turnieju były eliminacje on-line: uczestnicy odpowiadali na 40 pytań w czasie 45 minut. Do finału, który odbył się 27 marca w Warszawie, zakwalifikowało się 101 uczestników eliminacji oraz 22 maturzystów, autorów najlepiej ocenionych przez komisje uczelniane prac. Wszyscy pisali test, w którym trzeba było wykazać się wiedzą m.in. na temat stresu, osobowości oraz psychologicznych zaburzeń odżywiania. Do ścisłego finału, który polegał na ustnych odpowiedziach na pytania z zagadnień: "Ja, czyli kto?" oraz "Psychologia i życie", weszło 10 uczniów. Jurorzy oceniali nie tylko wiedzę, ale także samodzielność myślenia i sposób prezentacji odpowiedzi.

Zwycięzcami II Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Psychologicznej zostały: Sabina Ciapała z II LO w Olsztynie, Magdalena Kwaśnik z X LO w Gdyni oraz Karolina Pilarz z V LO w Szczecinie. To one otrzymają od "Charakterów" roczne stypendia w wysokości 3000 zł.

Na uroczystej gali w dniu 31 maja przedstawiciele KUL, SWPS, Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Uniwersytetu Gdańskiego wręczą 8 indeksów na psychologię. Otrzymają je maturzyści, którzy napisali najlepsze prace i podczas finałowego testu osiągnęli najlepsze wyniki: Maria Góra z Rzeszowa, Wioletta Łysiak z Lublina, Katarzyna Łowicka z Koszalina, Tomasz Jasek z Bielska-Białej, Aneta Ilnicka z Wrocławia oraz Paulina Materna z Rzeszowa, Vivian Kubiak z Wrocławia i Iwona Gołębiowska z Pasymia.

"Wiedza psychologiczna uczestników Turnieju jest naprawdę duża. Z pewnością wykorzystają ją w swoim dorosłym życiu" - uważa Bogdan Białek, redaktor naczelny "Charakterów".