Prorektor UJ prof. Andrzej Mania wyjaśnił na czwartkowej konferencji prasowej, że uczelnia chce skutecznie pomagać młodym ludziom, tak by z powodu choroby lub kryzysu psychicznego nie rezygnowali ze studiów. Chodzi także o przełamanie stereotypów związanych z chorobą psychiczną.

Reklama

"Część ludzi ukrywa swoje problemy, bo być może boi się odrzucenia lub są przekonani, że nikt im nie pomoże" - mówił prof. Mania. Jak zaznaczył, program jest przeznaczony dla chorego i dla środowiska, w którym on funkcjonuje.

Studenci, którzy chcą skorzystać z pomocy, powinni do września zgłosić się do Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ. Podczas rekrutacji we wrześniu wybranych zostanie 20 uczestników programu, pół roku później - kolejne 20 osób. "Zapewniamy pełną ochronę danych" - podkreślił kierownik Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ Ireneusz Białek. Tłumaczył, że w ramach programu, który rozpocznie się w październiku, oferowana będzie diagnoza dla osób, które dotąd jej nie miały, a także pomoc terapeutyczna oraz - jeśli zajdzie potrzeba - leczenie.

"Musimy rozróżnić chorobę od niepełnosprawności intelektualnej. Osoby cierpiące na choroby psychicznie nie muszą być - jak stereotypowo sądzi wiele osób - agresywne i niebezpieczne, to 1 proc. wszystkich chorób psychicznych. Reszta to ludzie cierpiący po cichu, bardzo wrażliwi, którym wali się życie. W tym projekcie chcielibyśmy w odpowiednim momencie podać im pomocną dłoń" - wyjaśnił Białek.

Zaznaczył, że nikt nie będzie pozostawiony bez pomocy. Ci, którzy nie dostaną się do pierwszej edycji programu, będą mogli korzystać z konsultacji i pomocy oferowanej już obecnie w ramach działalności Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

czytaj dalej >>>Według prorektora Mani, być może w trakcie realizacji programu okaże się, że trzeba wprowadzić zmiany w regulacjach wewnętrznych uniwersytetu, by ułatwić studentom chorym psychicznie naukę.

Symbolem programu jest lew, maskotki w tym kształcie - wraz z adresem strony internetowej, na której można znaleźć informacje www.konstelacjalwa.pl - rozdawane są pracownikom i studentom.

Na realizację programu uczelnia otrzymała 800 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Wśród osób, które korzystały z pomocy Biura ds. Osób Niepełnosprawnych UJ w roku akademickim 2009/2010, było 60 osób z zaburzeniami psychicznymi, w tym cierpiący na depresję, zaburzenia lękowe, schizofrenię i uzależnieni od substancji psychoaktywnych. Z danych Biura wynika, że w ostatnich latach wzrosła liczba osób chorujących psychicznie, ale ci, którzy szukają pomocy, to niewielki procent tych, którzy jej potrzebują, tylko często wstydzą się zgłosić.