W uroczystości uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, władze miasta i regionu, rektorzy uczelni i prezesi firm współpracujących z PŁ. Władze uczelni przypominają, że na akademickiej mapie Polski PŁ zajmuje ważne miejsce. W ostatnich ogólnopolskich rankingach zajęła czwarte miejsce wśród uczelni technicznych i dziewiąte wśród wszystkich uczelni akademickich.

Reklama

"Wysoką pozycję zawdzięczamy naszej innowacyjności, zgłoszonym patentom i wynalazkom. Jesteśmy liderem pod względem liczby zdobytych nagród i wyróżnień za innowacyjne rozwiązania i technologie" - mówił podczas uroczystości rektor PŁ prof. Stanisław Bielecki. Przyznał też, że im wyższa pozycja w rankingach, tym trudniej ją utrzymać i tym więcej wysiłku potrzeba, żeby ją poprawić.

Podczas uroczystości wręczono nagrody m.in. dla najlepszych absolwentów PŁ, twórców najlepszych prac dyplomowych i publikacji naukowych. Nagrody otrzymali także m.in. najmłodszy autor publikacji, autor najbardziej wartościowego wdrożenia oraz najczęściej cytowany naukowiec PŁ.

W najbliższy weekend w ramach jubileuszowych obchodów na rynku Manufaktury odbędzie się plenerowa impreza przygotowana przez uczelnię dla mieszkańców miasta. Zaplanowano liczne konkursy i zabawy. Można będzie zbudować dom z klocków lego, namalować graffiti, skonstruować wspólnie ze studentami architektury bryłę przestrzenną z tekturowych klocków. Atrakcją sobotniego wieczoru będą pokazy efektownych doświadczeń przygotowanych specjalnie na tę imprezę przez studentów.

Natomiast 4 czerwca odbędzie się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa PŁ przewodniczącemu Parlamentu Europejskiego prof. Jerzemu Buzkowi.

Politechnikę Łódzką utworzono w 1945 roku. Początkowo posiadała trzy wydziały; uczyło się w nich 500 studentów. Obecnie w PŁ kształci się ponad 20 tys. studentów na dziewięciu wydziałach.

Uczelnia proponuje 33 kierunki studiów i ponad 120 specjalności, studia doktoranckie oraz podyplomowe. W Centrum Kształcenia Międzynarodowego studia prowadzone są w języku angielskim i francuskim. Na uczelni pracuje ponad 1500 nauczycieli akademickich, w tym 289 profesorów.