"W dokumencie MEN uznała ZHP za ważnego partnera szkół i placówek wychowawczych, zaś ZHP uznała szkoły i placówki oświatowe za głównego partnera, a środowiska uczniowskie za najważniejszy obszar realizacji swoich celów statutowych" - poinformowała PAP phm. Magdalena Suchan, kierownik Wydziału Promocji ZHP.

Reklama

Porozumienie ma wspomóc działalność ZHP na terenie szkół w całym kraju. W dokumencie MEN zadeklarowało m.in. współpracę przy promowaniu dobrych praktyk harcerskich, dotyczących działalności wychowawczej oraz zachęcanie do tworzenia środowisk harcerskich w szkołach i placówkach oświatowych.

Ministerstwo zadeklarowało także patronowanie inicjatywom Związku Harcerstwa Polskiego dotyczącym wychowania dzieci i młodzieży oraz konsultowanie z ZHP projektów aktów prawnych z zakresu oświaty i wychowania dzieci i młodzieży.

"Związek Harcerstwa Polskiego liczy na to, iż ta deklaracja ułatwi harcerstwu powrót do wielu szkół na terenie całego kraju" - czytamy w komunikacie ZHP. Poprzednie porozumienie o takim charakterze zostało podpisane w 1997 roku i było już nieaktualne.

Podpisanie porozumienia na placu Hallera w Tczewie obserwowało kilkuset zuchów i harcerzy w czasie apelu XXVI Rajdu "Rodło". ZHP obchodzi stulecie istnienia; w sierpniu br. na krakowskich Błoniach odbędzie się wielki Zlot Jubileuszowy, w którym weźmie udział 10 tysięcy harcerek i harcerzy.