Rzeźba z brązu autorstwa Grzegorza Godawy - ufundowana została przez Uniwersytet im Adama Mickiewicza (UAM), Fundację UAM i Stowarzyszenie Absolwentów UAM - przedstawia Święcickiego siedzącego z nogą założoną na nogę i patrzącego w kierunku placu Adama Mickiewicza.

Reklama

"Niech na tej ławeczce zasiadają coraz lepsi studenci, którzy będą budowali kolejne sto lat naszej uczelni" - powiedział podczas uroczystości Prezes Fundacji UAM prof. Bogdan Marciniec.

Odsłonięcie rzeźby miało miejsce w 91. rocznicę uroczystej inauguracji pierwszego roku akademickiego Wszechnicy Piastowskiej (tak nazywała się uczelnia w 1919 roku - przyp. PAP), która odbyła się pod przewodnictwem Święcickiego 7 maja 1919 r. Uroczystościom tym towarzyszył przemarsz studentów i profesorów przez miasto, na którym obecni byli także przedstawiciele uczelni z Lwowa, Krakowa i Warszawy.

Odsłonięcie ławeczki jest najważniejszym elementem Wielkiej Majówki UAM zorganizowanej z okazji pierwszego roku jubileuszowej dekady uczelni, której zwieńczeniem będą uroczyste obchody 100 lecia uczelni w 2019 roku.

Heliodor Święcicki (1854-1923) był lekarzem, filantropem i społecznikiem. Był założycielem i pierwszym rektorem uczelni. Działał w licznych towarzystwach lekarskich i zagranicznych, zajmował się pracą naukową z zakresu etologii i patologii ogólnej. Był też prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Funkcje rektora poznańskiej uczelni pełnił aż do swojej śmierci w 1923 r.

Poznański uniwersytet założono 7 maja 1919 roku jako Wszechnicę Piastowską. W 1920 r. uczelnia została przemianowana na Uniwersytet Poznański. Podczas II Wojny Światowej, w latach 1940-1944, Uniwersytet Poznański działał w Warszawie jako tajny Uniwersytet Ziem Zachodnich. Od 1955 roku uczelnia nosi imię Adama Mickiewicza.