• ~prezes
  (2019-09-05 18:21)
  zgadzam sie-system edukacyjny jest czesciowo z PRL,nie kladzie nacisku na wyksztalcenie kadr technicznych nizszego i wyzszego szczebla.Dlaczego?Panstwo za malo placi nauczycielom specjalistom.Tzreba wreszcie skonczyc z PRL wska urawnilowka i tworzyc super szkoly dla wybitnych uczniow o zdolnosciach matematyczno-fizycznych lub bio-chem.Tam powinni uczyc super nauczyciele,czesciowo kadra z uczelni i tam powinny byc b.wysokie pensje,mysle o np.5 do 6 tys zl na reke.Mysle o szkolach srednich,LO ze specjalnoscia.Inny problem to szerokie nauczanie 2 lub 3 jezykow-takze w wyznaczonych czesciach szkoly w celu wyprodukowania tam otoczenia z danego kraju-np.niemiecki w sali,gdzie sa napisy uliczne z RFN,leza niemieckie gazety,idzie niemiecka TV,uczniowie z wyzszego poziomu pisza maile po niemiecku,rozmawiaja ze soba jak biznesmeni,sa wyjazdy do RFN,zadania domowe to realne opisy spraw niemieckich,itd.To kosztuje ale dawaloby rewelacyjne efekty-powinny byc minimum 3 kierunki-angielski,niemiecki,francuski lub hiszpanski.Inna sprawa to poruszana w tekscie dlugosc nauki-tez mi sie wydaje,ze inne przyciecie materialu i rezygnacja z pewnych rzeczy moglaby skrocic nauke w szkole o 1 rok oraz wyraznie kierowac uczniem do takich szkol,gdzie bedzie sie dobrze czul,bo go bedzie interesowac to czego ma sie tam uczyc.
 • ~Jaro
  (2019-09-05 19:48)
  Może zacząć od rzeczy prostych? 1. religia wypad ze szkoły 2. minimalna pensja nauczyciela = średniej krajowej 3. klasy max. 20 uczniów
 • ~autor.
  (2019-09-05 18:30)
  w wolsce historia i religioznawstwo.
 • ~╲╱.├─┤
  (2019-09-05 20:22)
  Owszem, potrzebna jest reforma edukacji ale mądra - co z tego że rozwiążą test i dobrze wypadną w rankingu jak nie potrafią rozwiązać prostych problemów wymagających zwyczajnie myślenia i kojarzenia.
 • ~brawo proletariat
  (2019-09-05 19:55)
  tak koniecznie reforma . wystarczą podstawy pisania i czytania po angielsku, zrozumienia jak stawia się krzyżyki podczas głosowania i naród gotowy do wielkich czynów czyli harówki na zachodnich i rodzimych bandziorów ku chwale ich majątków.
 • ~aa
  (2019-09-05 19:38)
  Ludzie to nie roboty. Nie żyją dla PKG.
 • ~nauczyciel
  (2019-09-05 20:20)
  CHWILA PRAWDY :Kuratoria w Polsce, rządzonej przez PiS, stają się państwową instytucją ds. obrony wiary oraz pisowskiej ideologii”; – „Jak za PRLu, każdy temat nie po myśli PiSu jest wrażą propagandą…”; – „PiS boi się wiedzy. Dyskusja z młodzieżą o Demokracji jest dla PiS groźna. Potrzebny jest lud ciemny, łatwy do sterowania”; – „Namawianie do samodzielnego myślenia to dla PiS grzech niewybaczalny”
 • ~Dariusz Andrzej
  (2019-09-05 21:04)
  Ile lat ma Julia Patorska? Kto jest panem Deloitte? Co myslisz o roku 2050, Polaku? Julka, opowiedz cos o glebokiej reformie edukacji. Deloitte jest twoim wujkiem guru? Julka, jak oceniasz swoja pozycje spoleczna i zawodowa za 31 lat, ze zmarszczkami ?
 • ~Zuzia K.
  (2019-09-06 11:00)
  Autorka ma, niewątpliwie, wiele racji. Wybaczcie, ale mnie fotografia tej uczennicy przy tablicy przypomniała prawie identyczny obrazek na pewnej rosyjskiej stronie. Też przedstawiał śliczną dziewczynkę przy tablicy, na tablicy jakieś równanie kwadratowe, a nad główką dziewczynki dymek o treści " Nu i na chreń mnie wsjo eto, ja choczu byt striptizjorszoj …"
 • ~Caveman
  (2019-09-12 12:27)
  a któżby miał edukować. A skąd wziąć ludzi którzy wiedzą co uczyć, co jest na czasie, co jest nowoczesne co ma przyszłość? Takich ludzi nie znajdziesz na polskich uczelniach bo już dawno wyjechali na Zachód. Nawet jak ci profesorowie próbują wracać i coś proponować, to nikt ich nie słucha. Na polskich uczelniach zostały kliki trzymające się stołków i kontrolujące przepływ środków. Ile by nie dostali, tyle wsiąknie. Nie oczekujcie od nich, że wyedukują młodzież żeby była konkurencyjna. Nie ma takiej opcji. Trzeba tą klikę najpierw wywalić. Ale kto miałby to zrobić?
Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.