Dziennik Gazeta Prawana logo

MEN zawiesza popularny program. Powód? Pieniądze dla nauczycieli

18 czerwca 2025, 06:31
[aktualizacja 19 czerwca 2025, 08:55]
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
szkoła
MEN zawiesza popularny program. Powód? Pieniądze dla nauczycieli/ShutterStock
W tym roku Ministerstwo Edukacji Narodowej nie uruchomiło naboru do programu „Podróże z klasą”. Jak przekazano PAP, ewentualne wznowienie programu zależy od ustaleń grupy roboczej zajmującej się kwestiami wynagrodzeń nauczycieli, w szczególności dotyczącymi nadgodzin.

Pod koniec maja ubiegłego roku ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła program sfinansowania wycieczek szkolnych pod nazwą "Podróże z klasą" skierowany do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jako cel programu podała uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania tradycji, kultury oraz osiągnięć polskiej nauki. Nabór wniosków w programie odbył się w czerwcu i lipcu 2024 r., uczniowie pojechali na wycieczki na początku roku szkolnego 2024/2025.

MEN zawiesza popularny program. Powód? Pieniądze dla nauczycieli

PAP zapytała Ministerstwo Edukacji Narodowej czy w tym roku także zostanie przeprowadzony nabór wniosków w programie "Podróże z klasą".

"Programy i przedsięwzięcia ustanawia Minister Edukacji. W przypadku decyzji dotyczących ponowienia programu 'Podróże z klasą' będziemy o tym informować" - poinformował resort edukacji.

W odpowiedzi zaznaczono, że w MEN trwają analizy dotyczące wynagrodzenia nauczycieli za godziny nadliczbowe, w tym za udział w wycieczkach szkolnych. "Ewentualne zapisy nowej edycji programu 'Podróże z klasą' muszą być zsynchronizowane z ustaleniami grupy roboczej ds. wynagrodzeń nauczycieli" - wyjaśniono w odpowiedzi.

Grupa robocza ds. wynagrodzeń działa w ramach zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli, w skład którego wchodzą członkowie kierownictwa MEN, a także przedstawiciele: ministra pracy, ministra finansów, Instytutu Badań Edukacyjnych, związków zawodowych zrzeszających nauczycieli i przedstawiciele samorządów. Najbliższe posiedzenie grupy ma odbyć się w środę.

Temat, który ma być podjęty na posiedzeniu grupy związany jest z uchwałą Sądu Najwyższego dotyczącą godzin nadliczbowych nauczycieli. Zgodnie z art. 42 Karty Nauczyciela czas pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo w przypadku nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze. Do czasu pracy wliczają się: realizacja zajęć bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, inne zajęcia, jak np. opiekuńcze i wychowawcze, a także związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. O godzinach nadliczbowych jest mowa, gdy nauczyciel przeznaczy na te zadania więcej czasu niż wskazano w przepisie.

W podjętej pod koniec lutego uchwale Sąd Najwyższy orzekł, że praca wykonywana przez nauczyciela ponad normę czasu pracy z Karty Nauczyciela jest pracą w godzinach nadliczbowych w rozumieniu Kodeksu pracy, a płacenie za przekroczenie norm czasu pracy, czyli za nadgodziny, jest zasadą w polskim systemie prawnym.

Związki zawodowe zrzeszające nauczycieli od lat wskazują na nieprzestrzeganie praw pracowniczych nauczycieli wyjeżdżających na wycieczki szkolne w roli opiekunów. Chcą prawnego uregulowania m.in. kwestii delegacji służbowych, godzin nadliczbowych oraz dobowego i tygodniowego czasu pracy.

W ramach zrealizowanego w ubiegłym roku programu "Podróży z klasą" dofinansowaniu wysokości 100 proc. podlegały wycieczki trwające od 2 do 5 dni. Aby wycieczka była sfinansowana ze środków ministra w ramach dwudniowej wycieczki uczniowie musieli odwiedzić przynajmniej dwie instytucje kultury, np. muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, centra naukowe; w przypadku wycieczki trzydniowej - trzy instytucje, itd.

Wycieczka dwudniowa mogła zostać sfinansowana do 20 tys. zł, trzydniowa – do 30 tys. zł, czterodniowa – do 40 tys. zł, pięciodniowa – do 50 tys. zł. W wycieczce musiało wziąć co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie mógł przekroczyć kwoty 250 zł na dobę. Z dotacji mogły być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu.

Nabór w programie rozpoczęto 16 czerwca ub.r. W ciągu pierwszych 12 minut zarejestrowano ponad 2,2 tys. wniosków, wyczerpując pulę 60 mln zł przeznaczona na 2024 r. W związku z tak dużym zainteresowaniem ministra edukacji na realizacje programu przeznaczyła dodatkowe 20 mln zł. W lipcu ub.r. przeprowadzono drugi nabór.

Jak poinformowało MEN w 2024 r. z programu sfinansowano łącznie 3036 wycieczek dla 106 981 uczniów. Na wycieczki uczniowie pojechali na początku w roku szkolnego 2024/2025 (od września do grudnia).

Program "Podróże z klasą" zastąpił program "Poznaj Polskę"

Program "Podróże z klasą" zastąpił realizowany wcześniej program "Poznaj Polskę" ogłoszony przez ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. W ramach czterech edycji tego programu, w latach 2021-2022, na 22 029 wycieczek dofinansowanych przez resort edukacji i nauki pojechało 918 060 uczniów.

W tym programie szkoły podstawowe i ponadpodstawowe mogły otrzymać dofinansowanie w wysokości do 80 proc. planowanych kosztów wycieczki. Wycieczki musiały być realizowane w ramach czterech obszarów edukacyjnych: śladami Polskiego Państwa Podziemnego; śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego; kultura i dziedzictwo narodowe; największe osiągnięcia polskiej nauki. Uczniowie w ramach wycieczki musieli odwiedzić wybrane punkty edukacyjne (muzea, skanseny, zabytki, obiekty przyrodnicze oraz miejsca związane z historią i kulturą) wpisane na specjalną listę.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
oprac. Aneta Malinowska

Dziennikarka. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Łódzkim oraz podyplomowych na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Pracowała m.in. w Polskim Radiu, Superstacji, Wirtualnej Polsce oraz w portalach Tokfm.pl i Gazeta.pl, a także w kilku mniejszych redakcjach radiowych i internetowych. W Dziennik.pl zajmuje się przede wszystkim tematami społeczno-politycznymi.

Zobacz wszystkie artykuły tego autoraPolacy przeżyją szok cenowy na wakacjach. Ten popularny kraj mocno podrożał »
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj