Istnieje podobno chińskie przysłowie, które mówi, że "jeśli planujesz na rok, zasiej ryż. Jeśli planujesz na dekadę, zasadź drzewa. Jeśli planujesz na całe życie, wykształć ludzi." Ta myśl może stać się inspiracją do złożenia mądrych życzeń na Dzień Nauczyciela. Może warto użyć jej jako motta, a potem dodać jeszcze kilka "standardowych" życzeń? Na liście mądrych cytatów i aforyzmów odnoszących się do roli nauczycieli można znaleźć też m.in.:

Reklama
 • "Nauczanie to nie jest wypełnianie wiadra, ale zapalanie ognia" ("Education is not the filling of a pail, but the lighting of a fire" – William Butler Yeats;
 • "Nauczyciel wpływa na wieczność; nigdy nie można powiedzieć, gdzie kończy się jego wpływ" – Henry Adams;
 • "Edukacja to najpotężniejsza broń, której możesz użyć, aby zmienić świat" – Nelson Mandela.

Mądre życzenia z okazji Dnia Nauczyciela – przykłady

 • Dziękujemy za to, że jest Pani/ Pan naszym przewodnikiem w labiryncie wiedzy i nauki. Życzymy niekończącej się cierpliwości, pasji i zadowolenia z efektów swojej pracy.
 • Dziękujemy za to, że jest Pani/ Pan nie tylko nauczycielem, ale i mentorem, który pokazuje nam, jak być lepszymi ludźmi. Wszystkiego dobrego w Dniu Nauczyciela!
 • Nauczanie to sztuka tworzenia przyszłości. Dziękujemy, że jest Pani/ Pan jej nieodłączną częścią i kształtuje nasze jutro. Zdrowia, szczęścia, pomyślności!
 • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej wszystkim nauczycielom życzymy, by ich zawodów otoczony był społecznym szacunkiem i uznaniem, na jaki zasługuje. Dziękujemy za Waszą pracę, cierpliwości i trud!

Fajne życzenia na Dzień Nauczyciela dla przedszkolaków i młodszych uczniów

Uczniowie składający życzenia na Dzień Nauczyciela nie muszą silić się na patos czy odwoływać do mądrych cytatów. Fajne życzenia, które z pewnością doceni każdy pedagog, mogą też mieć prostą, krótką, a nawet żartobliwą formę. W niektórych przypadkach postawienie na taką właśnie treść życzeń z okazji Dnia Nauczyciela jest wskazane. Mamy tu na myśli zwłaszcza życzenia składane przez małe dzieci. Oto nasze propozycje fajnych życzeń z okazji Dnia Nauczyciela dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas:

 • Z okazji dnia 14 października/ Życzymy: niech Pani uśmiech z buzi nie znika.
 • Naszej Pani dziś składamy/ słoneczne życzenia:/ zdrowia, szczęścia i radości/ i marzeń spełnienia./ Aby zawsze było słońce/ i uśmiech na twarzy,/ aby wszystko się spełniło/ o czym Pani marzy.
 • Dziś jest święto naszej Pani, więc życzenia jej składamy./ Zdrowia, szczęścia i radości./ Dobrych uczniów i słodkości.
 • Dla naszej Pani niesiemy kwiaty./ To bukiet z okazji bardzo ważnej daty. /Edukacja – rzecz ważna, każdy to powie./ A kto, jak nie ona, układa nam w głowie?/Cyferki, litery i inne mądrości?/ Ten bukiet to symbol naszej wdzięczności!

Żartobliwe i oryginalne życzenia na Dzień Nauczyciela

Specjaliści od savoir vivre'u tłumacza, że przy składaniu życzeń lepiej powiedzieć mniej, ale szczerze, niż więcej – ale w taki sposób, że zaczną pobrzmiewać w tym fałszywe nuty. Uważać też trzeba, gdy chcemy zabłysnąć oryginalnością lub złożyć żartobliwe życzenia. Te reguły dotyczą też oczywiście składania życzeń z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dlatego zanim zdecydujecie się na śmieszne życzenia dla nauczycieli, upewnijcie się, że wasze relacje z nimi to pozwalają. Jeżeli tak, oto kilka pomysłów na tę formę życzeń dla pedagogów:

 • Komu nieba były wrogiem, zrobiły go pedagogiem. Ja się jednak z tym nie zgadzam, swoje zdanie wypowiadam. Chlubą jest i wyróżnieniem, być - nauczycielem!
 • Najlepiej jak potrafimy, dziś się zachowamy./ Ten wyjątek zrobimy, bo dziś ważne święto mamy./ Nauczycielom naszym się kłaniamy i płynące z serca życzenia składamy.
 • W Dniu Nauczyciela życzymy tyle cierpliwości, ile lekcji. Tyle radości i uśmiechów od uczniów, ile jest dni w roku szkolnym!
 • Wszystkiego cudownego w Dniu Nauczyciela! Życzymy uczniów, którzy zawsze oddają pracę domową na czas, a jeśli nie, to przynajmniej są kreatywni w wymyślaniu wymówek. Zdrowia, szczęścia i spełnienia!