W piątek w oficjalnym komunikacie urzędnicy z Gdańska napisali, że "14 placówek otrzymało pisma z Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz, które dotyczą prowadzenia zajęć z programu Zdrovve Love".

Reklama

Pismo z prokuratury

Na stronie miasta został udostępniony skan pisma datowanego na 4 lutego 2022 roku, napisanego przez Prokuraturę Rejonową Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku i zaadresowanego do 14 dyrektorów gdańskich szkół. Numery szkół zostały zamazane przez publikujących dokument.

Z treści pisma wynika, że prokuratura prowadzi czynności i zwraca się do dyrektorów szkół o przesłanie dokumentacji: "Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz w Gdańsku prowadzi czynności sprawdzające z zawiadomienia Ministra Edukacji i Nauki w zakresie prowadzenia naruszającego art. 72 Konstytucji programu Zdrowe Love. W związku z powyższym zwracam się na podstawie art. 15 § 2 k.p.k. o nadesłanie informacji wraz z dokumentacją w zakresie".

W art. 72 Konstytucji, na który powołuje się Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Wrzeszcz mowa jest m.in. o tym, że "Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę praw dziecka. Każdy ma prawo żądać od organów władzy publicznej ochrony dziecka przed przemocą, okrucieństwem, wyzyskiem i demoralizacją".

Reklama

Dulkiewicz: Już widzimy zastraszanie

Do sprawy odniosła się prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz. "Projekt Lex Czarnek jeszcze nie został podpisany przez Prezydenta Andrzeja Dudę, a już widzimy zastraszanie dyrektorów, nauczycieli i rodziców. W całym tym zawiadomieniu jest jeden problem. Program, będący elementem edukacji dotyczącej zdrowia prokreacyjnego, nigdy w Gdańsku nie był realizowany w szkołach podstawowych" - napisała prezydent. Do sprawy odniosła się także na swoim profilu w nagraniu wideo.

Urzędnicy w komunikacie piszą, że "Zdrovve Love to program edukacji zdrowotnej w zakresie zdrowia prokreacyjnego młodzieży. Jest jednym z trzech modułów Programu wsparcia prokreacji dla mieszkańców miasta Gdańska w latach 2017-2020 przyjętego uchwała Rady Miasta Gdańska Nr XL/117/17 z dnia 5 czerwca 2017 r. Jego realizacja została następnie przedłużona przez Radę Miasta Gdańska do 2025 roku".

"Program jest całkowicie dobrowolny i skierowany do uczennic i uczniów pierwszych klas gdańskich szkół ponadpodstawowych. Obejmuje on obszar edukacji psychoseksualnej dotyczący zdrowia seksualnego człowieka oraz pełnienia odpowiednich ról w rodzinie. Realizowany jest w oparciu o podejście medyczne, a także najnowsze standardy Światowej Organizacji Zdrowia oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego" - piszą urzędnicy.