- Zaoferujemy dzieciom lepszą przyszłość niż życie w przestępczości i wykluczeniu - oznajmiła po powołaniu na ministra Lina Axelsson Kihlblom, odnosząc się do problemów Szwecji z konfliktami gangów.

Korekta płci

Polityczka w 2015 roku wydała książkę "Czy polubisz mnie teraz? Opowieść o tożsamości", w której opisała, że urodziła się w męskim ciele, a następnie przeszła operację korekty płci. - Minęło 20 lat zanim mój wygląd zaczął odzwierciedlać moje wnętrze - wyznała w wywiadzie dla tabloidu "Expressen".

Reklama

Lina Axelsson Kihlblom była bohaterką popularnego programu dokumentalnego "Dyrektorzy", w którym pokazano, w jaki sposób uczniowie kierowanej przez nią problematycznej szkoły w Soedertaelje pod Sztokholmem poprawili swoje wyniki.

Reklama

Ostatnio Lina Axelsson Kihlblom nadzorowała edukację w podsztokholmskiej gminie Nynaeshamn.

Nowy rząd Szwecji

W socjaldemokratycznym jednopartyjnym rządzie Andersson, który sprawować będzie władzę przez 10 miesięcy do zaplanowanych na wrzesień wyborów parlamentarnych, ministrem finansów został dotychczasowy szef resortu spraw wewnętrznych Mikael Damberg.

Ministrem integracji oraz migracji mianowano Andersa Ygemana, który do tej pory był ministrem infrastruktury oraz cyfryzacji.

Na czele dyplomacji pozostaje Ann Linde, a resortem obrony nadal przewodzić będzie Peter Hultqvist.